!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Śmiech to zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 10:00
Czy wiecie, że jeden uśmiech może pobudzać mózg w takim samym stopniu, co 2000 tabliczek czekolady, a sto uśmiechów, jest równoznaczne z piętnastoma minutami jazdy na rowerze?
Audio
  • 09.03.2016 Śmiech to zdrowie (Muzyczne podróże małe i duże/Polskie Radio Dzieciom)
Śmiech to zdrowie
Foto: pixabay.com

Naukowcy policzyli, że dorosły człowiek śmieje się średnio: 15 razy dziennie, a przedszkolaki? Podobno aż 400 razy! Może właśnie dlatego tak szybko dojrzewają. Mówi się przecież, że kto się śmieje ten rośnie.

Śmiech relaksuje, chroni serce, wzmacnia system odpornościowy, zwiększa dotlenienie krwi i jej przepływ. Wszystko dlatego, że to po prostu dobre ćwiczenie. Podczas śmiania, aktywny udział bierze m.in.: przepona, brzuch, gardło, twarz, ramiona. W sumie do intensywnej pracy zmuszamy około 80 mięśni. I choć śmiech to nie choroba, to na szczęście jest zaraźliwy, dzięki temu możemy się leczyć grupowo.

Sam uśmiech to nic innego, jak skutek napięcia mięśni w okolicy kącików ust i oczu. Ponieważ jednak mięśnie oka działają niezależnie od naszej woli, to biorą udział tylko w szczerych uśmiechach.

Lubimy ludzi, którzy się do nas uśmiechają, są zabawni i znają dużo dowcipów. Jeśli śmiejemy się często, inni postrzegają nas, jako bardziej przyjaznych, miłych i szczęśliwych.

Ale uśmiech występuje również w królestwie zwierząt. Zauważono go podobno u małp, psów i szczurów. Według naukowców wystarczy połaskotać szczura po brzuszku, by wywołać u niego atak śmiechu.

Każdy z nas posiada aż 19 różnych typów uśmiechu. Od szczerego, tajemniczego i uprzejmego, aż po figlarny czy ironiczny.

Wielu rodziców twierdzi, że śmiech dziecka to najpiękniejsza muzyka dla ich uszu. W najbliższym odcinku „Muzycznych podróży małych i dużych”, sprawdzimy, czym jest śmiech, czy można go wykorzystać do muzyki, a także czy od śmiechu można urosnąć? Jeśli więc chcesz się lepiej poczuć, uśmiechnij się kilka razy, choćbyś nie miał na to ochoty. Sprawdź to sam, najlepiej już teraz!

 

W audycji „Muzyczne podróże małe i duże” dzieci odkrywają muzykę i jej brzmienie z różnych zakątków świata. Podczas naszych wypraw spotykamy rozmaite gatunki muzyki, najróżniejsze instrumenty muzyczne i wyjątkowych ludzi. W kąciku "Śpiewaj z nami" prowadząca program Daria Druzgała uczy piosenek i rozwija technikę wokalną oraz rytmikę naszych słuchaczy. Z nami poznacie i pokochacie muzykę!

Zapraszamy na audycję „Muzyczne podróże małe i duże” codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 13.00 – 16.00, a szczególnie w środę 9 marca.

Zobacz także