Polskie Radio Dzieciom

"Muzyczne podróże". Oratorium Wielkanocne i inne kompozycje związane z tymi świętami

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2023 12:15
Oratorium Jana Sebastiana Bacha to monumentalne dzieło muzyczne składające się z kilku kantat napisanych na temat Pasji Chrystusa. Bach skomponował dwa oratoria pasyjne: Pasję według św. Mateusza (BWV 244) i Pasję według św. Jana (BWV 245).
Papież przewodniczy nabożeństwu Męki Pańskiej
Papież przewodniczy nabożeństwu Męki PańskiejFoto: PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Pasja według św. Mateusza została napisana w latach 1727-1729 i jest uważana za jedno z największych dzieł Bacha oraz jedno z największych dzieł muzycznych w historii. Składa się z dwudziestu sześciu części, w tym chórów, arii, recytatywów oraz dialogów między postaciami biblijnymi. Dzieło to opowiada historię Męki Chrystusa, od Ostatniej Wieczerzy do Jego śmierci i pochówku. Tekst Pasji według św. Mateusza został zaczerpnięty z Ewangelii św. Mateusza, a Bach skomponował do niego muzykę, która oddaje dramaturgię i emocje opowieści.

Pasja według św. Jana została napisana w latach 1724-1725 i opowiada historię Męki Chrystusa zgodnie z Ewangelią św. Jana. Składa się z dwudziestu części, w tym chórów, arii i recytatywów. Pasja według św. Jana jest mniej rozległa niż Pasja według św. Mateusza, ale wciąż uważana jest za jedno z największych dzieł Bacha.

Oba oratoria pasyjne Bacha są uważane za wybitne dzieła muzyczne, które łączą w sobie wspaniałą muzykę z pięknym tekstem i dramaturgią. Dzięki nim Bach stworzył nie tylko dzieła religijne, ale także arcydzieła sztuki muzycznej, które nadal zachwycają i inspirują słuchaczy na całym świecie.

Posłuchaj
59:22 2023_04_06 10_00_01_RadioDzieciom_Muzyczne_podroze.mp3 Muzyczne podróże 6 kwietnia godz. 10:00

Audycja: Muzyczne podróże

Prowadzi: Martyna Sojka

Data emisji: 06.04.2023

Godzina emisji: 10:00

Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

"Muzyczne podróże". W drogę! Piosenki o podróży i podróżowaniu

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 12:15
Wyruszamy w muzyczną podróż z towarzyszeniem piosenek o podróżach i najróżniejszych sposobach przemieszczania się. Pociąg, samolot, samochód, a może po prostu piesza wędrówka? Posłuchajcie piosenek, które opowiadają o podróżach, tych małych, codziennych, ale i wielkich wyprawach w nieznany świat...
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Muzyczne podróże". Świętujemy urodziny Leszka Możdżera

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 12:15
Leszek Możdżer to światowej klasy pianista, jedna z największych gwiazd polskiej sceny jazzowej, artysta niestroniący od wyzwań i eksperymentów. To również jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów oraz producentów muzycznych. Urodził się 23 marca 1971 roku w Gdańsku.
rozwiń zwiń