!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Śmiech to zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 10:00
Czy wiecie, że jeden uśmiech może pobudzać mózg w takim samym stopniu, co 2000 tabliczek czekolady, a sto uśmiechów, jest równoznaczne z piętnastoma minutami jazdy na rowerze?
Audio
  • 09.03.2016 Śmiech to zdrowie (Muzyczne podróże małe i duże/Polskie Radio Dzieciom)
Śmiech to zdrowie
Foto: pixabay.com

Naukowcy policzyli, że dorosły człowiek śmieje się średnio: 15 razy dziennie, a przedszkolaki? Podobno aż 400 razy! Może właśnie dlatego tak szybko dojrzewają. Mówi się przecież, że kto się śmieje ten rośnie.

Śmiech relaksuje, chroni serce, wzmacnia system odpornościowy, zwiększa dotlenienie krwi i jej przepływ. Wszystko dlatego, że to po prostu dobre ćwiczenie. Podczas śmiania, aktywny udział bierze m.in.: przepona, brzuch, gardło, twarz, ramiona. W sumie do intensywnej pracy zmuszamy około 80 mięśni. I choć śmiech to nie choroba, to na szczęście jest zaraźliwy, dzięki temu możemy się leczyć grupowo.

Sam uśmiech to nic innego, jak skutek napięcia mięśni w okolicy kącików ust i oczu. Ponieważ jednak mięśnie oka działają niezależnie od naszej woli, to biorą udział tylko w szczerych uśmiechach.

Lubimy ludzi, którzy się do nas uśmiechają, są zabawni i znają dużo dowcipów. Jeśli śmiejemy się często, inni postrzegają nas, jako bardziej przyjaznych, miłych i szczęśliwych.

Ale uśmiech występuje również w królestwie zwierząt. Zauważono go podobno u małp, psów i szczurów. Według naukowców wystarczy połaskotać szczura po brzuszku, by wywołać u niego atak śmiechu.

Każdy z nas posiada aż 19 różnych typów uśmiechu. Od szczerego, tajemniczego i uprzejmego, aż po figlarny czy ironiczny.

Wielu rodziców twierdzi, że śmiech dziecka to najpiękniejsza muzyka dla ich uszu. W najbliższym odcinku „Muzycznych podróży małych i dużych”, sprawdzimy, czym jest śmiech, czy można go wykorzystać do muzyki, a także czy od śmiechu można urosnąć? Jeśli więc chcesz się lepiej poczuć, uśmiechnij się kilka razy, choćbyś nie miał na to ochoty. Sprawdź to sam, najlepiej już teraz!

 

W audycji „Muzyczne podróże małe i duże” dzieci odkrywają muzykę i jej brzmienie z różnych zakątków świata. Podczas naszych wypraw spotykamy rozmaite gatunki muzyki, najróżniejsze instrumenty muzyczne i wyjątkowych ludzi. W kąciku "Śpiewaj z nami" prowadząca program Daria Druzgała uczy piosenek i rozwija technikę wokalną oraz rytmikę naszych słuchaczy. Z nami poznacie i pokochacie muzykę!

Zapraszamy na audycję „Muzyczne podróże małe i duże” codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 13.00 – 16.00, a szczególnie w środę 9 marca.

Zobacz także