Polskie Radio Dzieciom

Czym jest folklor i kultura ludowa

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 15:14
Wybraliśmy się w podróż do świata folkloru i muzyki ludowej. Czym jest folklor, czym się charakteryzuje i czy muzyka ludowa funkcjonuje inaczej na różnych kontynentach?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Każdy kraj posiada swoją indywidualną kulturę. Są one dużo bardziej zróżnicowane na różnych kontynentach. Kultura europejska znacznie różni się od kultury azjatyckiej ponieważ zupełnie inaczej kształtowała się tam kultura na przestrzeni dziejów.

Posłuchaj
51:40 18.08. Muzyczne podróże - Folklor.mp3 Po czym można rozpoznać charakter muzyki danego regionu? (Muzyczne podróże/Polskie Radio Dzieciom)_18.08.2020. 

Na rozwój kultury muzycznej, ale także słownej czy malarskiej ma także wpływ historia danego kontynentu czy kraju. To właśnie  najważniejsze wydarzenia danego obszaru sprawiały, że powstawały o nich pieśni, dzieła rzeźbiarskie, malarskie, literatura, ale także sztuka sceniczna i taneczna. Kiedy wiele pokoleń zbuduje sobie stały, powtarzalny schemat czy charakter dzieła np. pieśni, i będą one powtarzane z ust do ust, to wówczas możemy utożsamić ją z konkretnym krajem i tworzy się z niej konkretna kultura ludowa danego kraju czyli właśnie folklor - wyjaśniła Martyna Sojka, autorka "Muzycznych podróży" w Polskim Radiu Dzieciom.

Prowadzenie: Martyna Sojka
Data emisji: 18.08.2020
Godzina emisji: 10:00
Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

Polskie Radio Dzieciom jest całodobową stacją radiową dla dzieci i ich rodziców.
Cotygodniowo Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.  

jo

Zobacz także
Czytaj także

Jak brzmi kontrabas?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 11:00
Jest największym instrumentem smyczkowym. W orkiestrze odpowiada za harmonię i rytm. Jak brzmi i jak wygląda nauka gry na tym instrumencie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczna podróż na tajemniczą wyspę Bali

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 15:53
Indonezja to kraj w Azji południowo-wschodniej. Stolicą tego państwa jest Dżakarta. Państwo leżące między oceanem Spokojnym i oceanem Indyjskim jest największym krajem wyspiarskim na świecie  - wysp ma prawie 18 tysięcy! Jednymi z najbardziej znanych są Jawa i Bali. W "muzycznych podróżach" odwiedziliśmy Bali.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fińskie brzmienie cytry

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 16:21
Na północy, za Morzem Bałtyckim leżą państwa nordyckie czyli Finlandia, Szwecja, Norwegia, Dania i Islandia. Finlandia to kraj tundry, pokryty mchami i karłowatymi brzozami. W krajach tych gra się na cytrze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczna podróż do Hogwartu

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 17:08
Podobno szkoła czarodziejstwa Hogwart mieści się w zamku zbudowanym pod koniec wczesnego średniowiecza, w 993 roku, przez czarodzieja architekta oraz czterech najsłynniejszych czarodziejów wszech czasów. Jest tam Komnata Tajemnic, komnaty Kamienia Filozoficznego, a także liczne lochy. Poruszanie się po całym zamku wymaga nadzwyczajnych zdolności!
rozwiń zwiń