!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Czw. 7.00-10.00. Dziś bardzo tłusty "Poranek"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 00:01
Tłusty czwartek, w wersji na słodko, istnieje dopiero od XVI wieku. Dawniej, Rzymianie obchodzili raz w roku tzw. tłusty dzień, w którym jadło się szczególnie mięsa, a zagryzkę stanowiły pączki przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną. W ten sposób świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ale to nie koniec "tłustej kariery" pączka, bo po słoninie, mięsie czy boczku, kucharze przez wiele lat, "pakowali" mu do środka: orzeszki, migdały i inne łakocie, a na specjalne zamówienie, nawet pierścionki zaręczynowe!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w Tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, to w dalszej części roku nie będzie mu się wiodło. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału, czy jak dawniej mówiono zapusty. Skąd się wziął staropolski zwyczaj pieczenia i jedzenia pączków czy faworków? Jak powstają pączki? Co to jest chrust? Zapraszamy na smakowity Poranek w Polskim Radiu Dzieciom, gdzie w poszukiwaniu pączka – idealnego, poznamy jego - nie zawsze słodką historię.

Należy tylko pamiętać, o czym przestrzegał także Władysław Broniewski, że kiedy "w Tłusty czwartek się swawoli, później czasem brzuszek boli". 

Zapraszamy na tłusty "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom od 7.00 do 10.00>
Zaprasza Martyna Chuderska.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!

Zobacz także