Polskie Radio Dzieciom

Co odpowiadać na pytania dzieci dotyczące pająków?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2023 13:10
Dlaczego pająk się nie rusza, ile lat żyją pająki, co pająki jedzą i czy widzą kolory? To tylko niektóre z pytań jakie dzieci zadają dorosłym. Co można odpowiedzieć na tak szczegółowe pytania małych pasjonatów zaciekawionych przyrodą? Odpowiedzi poznaliśmy w audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy do lektury i wysłuchania rozmowy z ekspertem.
Pająki to 50 tysięcy opisanych gatunków. To zwierzęta głównie lądowe, o rozmiarach od 0,5 mm do 12 cm ciała i do ok. 32 cm rozstawu odnóży. Często samice są większe od samców.
Pająki to 50 tysięcy opisanych gatunków. To zwierzęta głównie lądowe, o rozmiarach od 0,5 mm do 12 cm ciała i do ok. 32 cm rozstawu odnóży. Często samice są większe od samców. Foto: MJTH / Shutterstock

Samica pająka kwietnia potrafi zmieniać kolor dostosowując go do koloru kwiatów, na których poluje. Mróweczka myśliwy to pająk wyglądający zupełnie jak mrówka zaś niektóre pająki nie tkają sieci lecz wiją kokon planując potomstwo.

Ciekawe świata dzieci przyglądają się z bliska otaczającej ich przyrodzie. Dotykają, wąchają, obserwują ją i z zaciekawieniem zadają pytania dorosłym. Do takich pytań należy na przykład to dlaczego niektóre pająki się nie ruszają. Odpowiedź na to pytanie doskonale zna dzisiejszy (24.11) gość Polskiego Radia Dzieciom, Franciszek Mika, pasjonat przyrody pracujący przy Wystawie Pająków i Skorpionów w PKiN.

– Do pająków, które bardzo rzadko się poruszają należą przede wszystkim ptaszniki. Jest to jedna z prymitywnych rodzin pająków i one się nie ruszają bo oszczędzają energię – powiedział gość w studiu dodając, że ptaszniki nie polują aktywnie tak jak wiele pająków, czyli poprzez zasadzkę i czekanie na pajęczynie, one raczej czekają aż ofiara się zbliży i wtedy przyspieszają. A to, że się nie ruszają wpływa na ich długość życia bo w przypadku niektórych rodzajów ptaszników z Ameryki Południowej, samice mogą dożywać nawet 30-40 lat. Można żyć bardzo krótko jak na przykład mysz, która żyje bardzo intensywnie, albo jak ptasznik robiąc wszystko na spokojnie i osiągając dugi żywot – wyjaśnił ekspert.

Dzieci pytają także dlaczego niektóre pająki mają tak wiele różnych kolorów? - Przeważnie ptaszniki mają barwę brązową i czarną. Są to barwy maskujące związane z ziemią z dziurami i służą jako kamuflaż. Są też pająki pięknie ubarwione i przeważnie są to ubarwienia ostrzegające ,mające odstraszyć przeciwników – przyznał gość w studiu. 

Ciekawostki o pająkach w audycji Polskiego Radia Dzieciom. W studiu Franciszek Mika/Wystawa Pająków i Skorupiaków w PKiN Ciekawostki o pająkach w audycji Polskiego Radia Dzieciom. W studiu Franciszek Mika/Wystawa Pająków i Skorupiaków w PKiN

Wśród pytań zadawanych m.in. na wystawie pająków i skorupiaków w PKiN, dzieci pytają także o to, z czego składa się ciało pająka. Odpowiedzią jest, że z głowotułowia i odwłoku oraz czterech par odnóży krocznych. Nie zobaczymy u nich czułek jak u owadów lub skorupiaków i pająki nie mają także skrzydeł jak owady lub ptaki.  

Nie wszystkie pająki tkają sieć. Te gatunki, które tego nie robią tkają kokon planując potomstwo. To właśnie w kokonie służącym za kołyskę samice składają jaja.

Jak pająki wyczuwają człowieka, czy widzą nas przechadzających się po mieszkaniu, czy widzą kolory i inne pytania oraz odpowiedzi dotyczące pająków, usłyszeć można w załączonym zapisie audycji.

Posłuchaj
28:55 [DAB]Dzieciom (PCM) 24 listopad 2023 08_28_51.mp3 Co odpowiadać na pytania dzieci dotyczące pająków? W PRD Dzieciom rozmawialiśmy z ekspertem_Poranek w PRD_24.11.2023

 

Audycja: Poranek
Prowadzi: Martyna Chuderska
Data emisji: 24.11.2023
Godzina emisji: 7.00.

Śmiałków, którzy chcieliby narysować pająka odsyłamy do rysunku naszego radiowego mistrza rysunku Stworka Potworka.

Czytaj dalej:
Zabawa w pająka w audycji "Rytmika" W PR Dzieciom
Jak narysować pająka? Zobacz video!
Niezwykłe pająki w audycji "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem"

Polskie radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Buty, skarpety, onuce. Co nosi się na stopach?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2023 10:00
W Polskim Radiu Dzieciom rozmawialiśmy o tym, co nosimy na naszych stopach. Wspólnie z Misiem Michasiem i Smokiem Adasiem zastanawialiśmy się dlaczego to takie ważne. Przyjrzeliśmy się różnym rodzajom obuwia i akcesoriów, które chronią i ozdabiają stopy. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego właściwie nosimy skarpetki i buty? Albo jakie obuwie dobrać do konkretnych aktywności?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Które zwierzę jest największym śpiochem?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2023 08:00
Podczas naszego życia przesypiamy sporą jego część, dlatego sen jest bardzo ważny. Podczas snu organizm ma czas na regenerację, a my odpoczywamy. Gdy śpimy, porządkuje się nasza pamięć. W czasie snu zwiększa się też poziom hormonu wzrostu, który sprawia, że rośniemy. Gdy się wyśpimy, mamy lepszy humor następnego dnia. Dlaczego sen jest nam potrzebny i kto jest największym śpiochem wśród zwierząt i wśród bajkowych postaci?
rozwiń zwiń