Polskie Radio Dzieciom

Karać czy wychowywać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 16:00
Karne jeżyki, kąty, szlaban na zabawki albo telewizor, czy to w ogóle działa na nasze niesforne maluchy?
Audio
  • 14.10.2015 Jak mądrze karać dziecko za złe zachowanie? A może nie karać w ogóle? Jak wprowadzić mądrą dyscyplinę bez przemocy? (Strefa Rodzica/Polskie Radio Dzieciom)
Karać czy wychowywać?
Foto: geishaboy500 photo on flickr

Zacznijmy od początku. Czemu służy kara? Uczy odróżniania dobra od zła i ponoszenia konsekwencji. A dlaczego stosujemy kary? Z bezradności, a może ze złości? Jak świat światem każdy stara się znaleźć sprawdzony sposób na kształtowanie charakteru dziecka, tak by wyrosło na dobrego, mądrego człowieka, szanującego innych i potrafiącego podporządkować się regułom. Ale co zrobić kiedy rozmowa, tłumaczenia i prośby nie pomagają? Podobno karanie przynosi najlepsze efekty, gdy stosują je ci, którzy kochają, a nie ci, którzy kochają karać.

Słynny komiks Andrzeja Mleczki prezentuje zaś ojca zamierzającego udzielić lekcji cielesnej swojemu synowi, na co chłopak krzyczy: „Możesz mnie uderzyć, ale pamiętaj, że zemszczę się na twoich wnukach”. Jak to jest z karami? Czy są one elementem wychowania dziedziczonym po rodzicach? Warto zajrzeć do „Strefy Rodzica”, aby dowiedzieć się więcej.

Goście:

Justyna Wichot - psycholog, Fundacja Dzieci Niczyje

Barbara Arska Karyłowska - psycholog kliniczny, Uniwersytet SWPS i Laboratorium Psychoedukacji

Anita Janeczek-Romanowska - psycholog i autorka bloga byćbliżej.pl

Program "Strefa Rodzica" adresowany jest dla wszystkich, którzy chcą dobrze, mądrze, zdrowo i świadomie wychowywać dzieci oraz optymalnie wspierać ich rozwój. Rozmawiamy  o wychowaniu, zdrowiu, kulturze i innych tematach nurtujących przyszłych i obecnych rodziców. Poruszamy też istotne problemy z tym związane. Bardzo cenne są dla nas również opinie samych słuchaczy, którzy e-mailowo lub telefonicznie dzielą się na antenie swoimi doświadczeniami i uwagami.

Zapraszamy na "Strefę Rodzica " od poniedziałku do czwartku w godzinach 21:00 - 23:00, a szczególnie w środę, 14 października.

Zachęcamy do kontaktu na naszym fun page'u: www.facebook.com/polskieradiodzieciom

Zobacz także