Polskie Radio Dzieciom

Walka ze stereotypami. Rozmowa z siostrami zakonnymi

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 16:37
Istnieje takie miejsce w Polsce, gdzie pomoc i opiekę mogą znaleźć schorowani chłopcy w różnym wieku. Mowa o tzw. "Domu Chłopaków", czyli Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Broniszewicach, prowadzonym przez siostry dominikanki. Już niedługo dołączy do niego kolejna placówka, której wykończenie można wesprzeć zamawiając książkę opisującą prawdziwe życie wspomnianych sióstr zakonnych. Jej treść oraz proces twórczy przybliżyła w audycji "Strefa Rodzica" siostra Eliza, natomiast o pracy w domu opowiedziała wolontariuszka Iza. 
- Ludzie żyjący w zgromadzeniach mają czas i miejsce w życiu na rozwijanie swoich pasji, naukę, studia - mówi siostra Krupecka.
- Ludzie żyjący w zgromadzeniach mają czas i miejsce w życiu na rozwijanie swoich pasji, naukę, studia - mówi siostra Krupecka.Foto: Glowimages/East News

Ludzie, którzy przyjeżdżają do Domu Chłopaków zazwyczaj spodziewają się atmosfery pełnej smutku i bólu. Prawda jest taka, że panuje tam radość i szczerość. Właśnie to m.in. zainspirowało Łukasza Wojtusika i Piotra Żyłkę do opisania codziennego życia i pracy w placówce. Współpraca miedzy dziennikarzami, a dominikankami była nietypowa ze względu na obecność dwóch osób, które zadają pytania oraz dwóch rozmówców. Pomimo że jest to praktyka, której zazwyczaj się nie stosuje, doprowadziła ona do stworzenia wyjątkowej książki, która odsłania prawdziwy obraz sióstr zakonnych. Co więcej, została ona także wydana w szczytnym celu, gdyż jak dodała siostra Eliza – Każdy, kto ją nabywa to ma udział w cegiełce na rzecz naszego domu, Domu Chłopaków. 

Posłuchaj
54:07 28.04. Strefa rodzica - siostry zakonne.mp3 Walka ze stereotypami na temat sióstr zakonnych (strefa rodzica/PRD)_28.04.2021.

 

Chętne osoby mogą także zostać wolontariuszami i wspierać siostry przy codziennej opiece nad chłopcami. W pracy tej z pewnością nie ma rutyny, natomiast jest dużo uśmiechu. Niektóre osoby są odpowiedzialne za organizację różnych zabaw i wycieczek, podczas gdy inni skupiają się na pomocy w pielęgnacji czy zaspokajaniu potrzeb emocjonalnych. Spędzanie czasu z podopiecznymi pozwala także zrozumieć, że w życiu człowieka liczy się serce ludzi i to, jacy jesteśmy dla innych.  

- Musimy cały czas się pilnować, żeby stwarzać poczucie bezpieczeństwa chłopakom – powiedziała siostra Eliza. Tym właśnie jest Dom Chłopaków, miejscem, gdzie mają oni zapewnione zrozumienie i wsparcie. Dzięki swojej ciężkiej pracy oraz aktywności dominikanek w mediach, możemy dowiedzieć się więcej na temat tego, co robią. Zwłaszcza teraz, kiedy została wydana książka na temat ich życia.

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Agata Puścikowska
Data emisji: 28.04.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz więcej na temat: Strefa Rodzica edukacja
Zobacz także
Czytaj także

Nieszablonowa droga do przyjęcia Komunii Świętej

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 12:54
Przystąpienie do Pierwszej Komunii Świętej jest szansą na pogłębienie więzi między Bogiem a człowiekiem. Zazwyczaj przygotowanie dzieci do tego sakramentu leży w dużej mierze po stronie szkoły, w tym lekcji religii.  Natomiast w sytuacji kiedy pociechy uczą się w domu, odpowiedzialni za to są ich rodzice. Mogą oni skorzystać wtedy z pomocy i wsparcia grupy Baranki, o której w Strefie Rodzica opowiadać będą Justyna i Kuba Wójcikowie - koordynatorzy projektu.
rozwiń zwiń