Polskie Radio Dzieciom

Dziecięce festiwale w czasach pandemii. Czego możemy się spodziewać na Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 10:00
Święto Dzieci Gór to międzynarodowy festiwal, który organizowany jest od 1992 roku. Udział w nim biorą dzieci i zespoły folklorystyczne zarówno z Polski, jak i całego świata. Podczas kilkudniowego wydarzenia uczestnicy mają okazję do zapoznania się z bogactwem różnych kultur czy nauki obyczajów innych osób. O tegorocznym przebiegu festiwalu w Nowym Sączu opowiedział w Strefie Rodzica Krzysztof Trebunia-Tutka, polski muzyk, założyciel i lider zespołu Trebunie-Tutki.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Niewątpliwie polskie góry skrywają w sobie wiele tradycji, które z biegiem lat stają się mniej zrozumiałe lub ich znaczenie maleje. Dlatego też istotne jest, aby je pielęgnować i się o nich uczyć. Sposobem na to było zorganizowanie festiwalu, którego pomysł narodził się już przed wojną i dotyczył świętowania góralskich grup tanecznych, muzyki i teatrów. Obecnie jest to również festiwal przyjaźni, podczas którego dzieci mogą nawiązywać znajomości z ludźmi z kraju i ze świata. – Uczymy świadomie dzieci tradycji, przekazujemy, staramy się, aby pamiętali o swoich korzeniach. Opowiadamy, jak żyli kiedyś nasi dziadkowie, co było dla nich ważne, jak się bawili. Uczymy dzieci tych zabaw, a z drugiej strony od współczesnych dzieci uczymy się właśnie tej spontaniczności, tej zabawy – skomentował Krzysztof Trebunia-Tutka. 

Posłuchaj
59:06 2021_07_21 22_00_10_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 21 lipca godz. 22:00

Z racji tego, że przyjazd zagranicznych zespołów był w tym roku niemożliwy, wymyślono, aby przesłały one swoje pozdrowienia oraz wcześniej nagrane występu do prezentacji online. Oprócz tego, wyjątkowo zaproszono zespoły nie tylko z polskich gór, ale też i z całego kraju. Festiwal zakończy finałowy koncert, który również różni się od tych wydarzeń z poprzednich lat. To dlatego, ponieważ zamiast dzieci wystąpią na nim m.in. dorośli z teatru Vaśka, a także członkowie zespołu Trebunie-Tutki.

W tegorocznej edycji główny nacisk kładzie się na zaprezentowanie swoich talentów oraz zaprzyjaźnienie się z innymi, dlatego też podczas tego święta nie będzie konkursów. Niemniej jednak, osoby chętne, które przebywają na miejscu mogą wziąć udział w festiwalowych warsztatach i zabawach, podczas których m.in. malują ilustracje i tkaniny za pomocą przypraw lub tworzą las w słoiku. Jeśli ktoś natomiast nie jest w stanie udać się do Nowego Sącza osobiście, może oglądać występu na żywo, w internecie. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Agata Puścikowska
Gość: Krzysztof Trebunia-Tutka
Data emisji: 21.07.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <--- 

 

 

Zobacz także