Polskie Radio Dzieciom

Czy dzieci terroryzują? Negocjacje z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 15:24
Czy dzieci potrafią terroryzować? Z pewnością doskonale wiedzą, jak komunikować swoje potrzeby i manifestować, co im się nie podoba. Często też sprawdzają, jak daleko znajduje się granica zarówno ich możliwości, jak i cierpliwości rodziców. Czy to czyni ich terrorystami? Te i inne kwestie wytłumaczyła w "Strefie rodzica" Marta Chrościcka, działająca jako psycholog dziecięcy i psycholog rodzin.
- Rozmowy z dziećmi powinny przebiegać na takiej zasadzie, że rozmawiamy i pytamy, co dziecko z tego zrozumiało - tłumaczy  Jacek Gientka
- Rozmowy z dziećmi powinny przebiegać na takiej zasadzie, że rozmawiamy i pytamy, co dziecko z tego zrozumiało - tłumaczy Jacek GientkaFoto: Glow Images/East News

Dzieci nie zawsze dostają to, czego chcą. Reakcje na to, że coś nie poszło po ich myśli, bywają bardzo różne. Zdarza się, że wyznaczone przez rodziców granice zostają przekroczone. Wówczas dzieciom i rodzicom towarzyszy wiele emocji. 

Wyznaczanie własnych granic to przede wszystkim komunikowanie, że one istnieją. Sposób, w jaki o nich mówimy powinien zależeć przede wszystkim od wieku dziecka. Trudno wymagać przestrzegania granic wśród najmłodszych dzieci, które jeszcze do końca nie wiedzą, czym właściwie te granice są. Im starsze dziecko, tym większa jest jego świadomość.  

Posłuchaj
59:55 2021_12_07 22_00_22_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 7 grudnia godz. 22:00

Nie jest rolą dziecka, by dbać o nasze granice. My sami powinniśmy o nie zadbać. Pamiętajmy, że podobnie jak dorośli, dzieci również wyznaczają swoje granice. Nie oznacza to jednak, że należy im ulegać. Jednocześnie nie powinno się tych granic ignorować. W jaki więc sposób dojść do porozumienia z dzieckiem? 

Negocjujmy, aby ustalić wersję możliwą dla obu stron. Zanim jednak zaczniemy negocjacje, złapmy kontakt i spróbujmy wzajemnie się usłyszeć. Weźmy przy tym pod uwagę, że każda ze stron może mieć inne potrzeby i odmienne spojrzenie na daną kwestię. Pamiętajmy, że sposób, w jaki prowadzimy dyskusję, jest dla dziecka wzorem na przyszłość. Starajmy się więc dawać dobry przykład.  

Jakie cechy są istotne w czasie negocjacji? Dlaczego należy wierzyć w dobre intencje? Jak rodzice powinni myśleć o swoich dzieciach, a jak myśleć nie powinni? Co należy zrobić, by zmienić swoje myślenie? Czemu tak istotne jest, by budować w dziecku świadomość własnych granic i umiejętność wypowiadania słowa "nie"? Zapraszamy do wysłuchania w załączonej audycji.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Agata Puścikowska
Gość: Marta Chrościcka - psycholog dziecięcy i psycholog rodzin
Data emisji: 7.12.2021
Godzina emisji: 22.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także