Polskie Radio Dzieciom

Dawno, dawno temu". Nagroda Nobla i jej historia

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2022 16:35
Alfred Nobel przypuszczał, że poprzez rozpowszechnianie dynamitu zapobiegnie wojnom, bo śmiercionośna broń zniechęci do nich. Jego kalkulacje okazały się błędne, dynamit wykorzystywano dla zabijania i niszczenia. Odczuwając z tego powodu ogromne wyrzuty sumienia ufundował potem m.in. Pokojową Nagrodę Nobla.
Medal noblowski
Medal noblowskiFoto: Shutterstock

Pierwsza uroczystość wręczenia tej nagrody odbyła się w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie w 1901, Pokojową Nagrodę Nobla otrzymali wtedy Jean Henri Dunant, założyciel Czerwonego Krzyża i Frédéric Passy. Od 1902 nagrody są formalnie przyznawane przez króla Szwecji.

Pokojowa Nagroda Nobla 2022 przyznawana została rzecznikowi praw człowieka Alesiowi Bialackiemu z Białorusi, rosyjskiemu Stowarzyszeniu "Memoriał" i ukraińskiej organizacji ds. praw człowieka Centrum Wolności Obywatelskich.

Posłuchaj
58:14 2022_10_22 15_00_18_RadioDzieciom_Dawno_dawno_temu.mp3 Dawno, dawno temu 22 października godz. 15:00

Audycję przygotowała i prowadziła Marta Powałowska.

Data emisji: 22.10.2022

”Dawno, dawno temu” w Polskim Radiu Dzieciom, w każdą sobotę o 15.00.

* * *

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

"Dawno, dawno temu". Nowy rok szkolny z historią w tle

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2022 16:45
Projekty edukacyjne, zajęcia dla Polonii, warsztaty online i stacjonarne - to tylko niektóre z rzeczy, którymi zajmuje się Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii, czyli DUCH.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dawno, dawno temu". Historia listów

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2022 15:00
Otrzymywanie tradycyjnych, papierowych listów daje wiele radości, ich pisanie także! Dlatego z okazji Światowego Dnia Poczty, Dnia Pisania Listów i Dnia Znaczka Pocztowego rozmawialiśmy o tym czym jest list, jak dawniej wyglądało pisanie i dostarczanie listów, a także przyglądamy się narzędziom i materiałom piśmienniczym na przestrzeni wieków.
rozwiń zwiń