Polskie Radio Dzieciom

"Rodzinny WF". Przełaje, czyli bieganie i jazda rowerem w trudnym terenie

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2023 17:00
Jesień, to ta pora roku, kiedy odbywa się dużo zawodów przełajowych, a to ze względu na sprzyjająca wysiłkowi pogodę - nie ma już upałów. Kto może brać udział w tych biegach, które odbywają się na świeżym powietrzu a na trasie trzeba pokonywać naturalne przeszkody? jak trzeba się przygotować? Na czym polega kolarstwo przełajowe i dlaczego jest niemal sportem narodowym w Belgii?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Dudarev Mikhail / Shutterstock.com

Bieg przełajowy to bieg w terenie, najczęściej w lasach, na łąkach lub w innych miejscach, gdzie bieganie jest naturalnie utrudnione przez przyrodę czy ukształtowanie terenu. Podobnie jest z kolarstwem przełajowym, którego trasy wiodą przez tereny obfitujące w liczne przeszkody, które nierzadko zmuszają zawodnika do schodzenia z roweru i przenoszenia go.

Czy uprawianie biegów przełajowych może mieć pozytywny wpływ na nasz mózg? Okazuje się, że tak! Badacze z USA ustalili, że osoby, które regularnie trenują biegi przełajowe, charakteryzują się większą łącznością funkcjonalną, tzn. mają lepiej ukształtowane połączenia neuronalne pomiędzy odległymi obszarami mózgu, niż osoby, które na co dzień unikają wysiłku fizycznego.

Posłuchaj

59:46 2023_09_30 10_00_03_RadioDzieciom_Rodzinny_WF.mp3 Rodzinny WF 30 września godz. 10:00

Na audycję zaprasza Zbyszek Kozłowski

Data emisji: 30.09.2023

Godzina emisji: 10:00

Rodzinny WF w Polskim Radiu Dzieciom w każdą sobotę o godz. 10.00

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Bawimy się zdrowo na sportowo „Rodzinny W-F” to źródło najciekawszych pomysłów na wspólną zabawę. Podczas audycji Słuchacze mogą brać czynny udział w grach i zabawach przed odbiornikami. Dawka porannej gimnastyki i zabawy ruchowe ćwiczą u naszych Słuchaczy sprawności, zręczności i szybkości. Zabawy związane z tematem danej audycji pomagają rozwijać wyobraźnię, ćwiczą pamięć i koncentrację. Najważniejsze jest jednak to, że „Rodzinny WF” pomaga fantastycznie spędzić czas z rodzicami. Zaprasza Zbigniew Kozłowski.


Zobacz także
Czytaj także

"Rodzinny WF". Tenis - czy każdy może uprawiać ten sport?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2023 17:00
Światek, Linette, Hurkacz - te nazwiska zna chyba każdy miłośnik sportu w Polsce. Ile trzeba trenować, żeby dostać się do tenisowej elity i grać w wielkich turniejach? Czy każdy może uprawiać ten sport? O tym w audycji "Rodzinny WF" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rodzinny WF". Wakeboard

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2023 17:00
Wakeboard to sport wodny, w którym zawodnicy stoją na desce podobnej do deski surfingowej i są ciągnięci za łodzią lub na lince przez specjalny wyciąg (np. na szlaku w parku wakeboardowym). Istnieje wiele różnych stylów i technik jazdy na wakeboardzie, ale najczęściej pływający na wakeboardzie zawodnicy próbują wykonywać różnego rodzaju triki i ewolucje, podobnie jak w snowboardzie lub narciarstwie wodnym.
rozwiń zwiń