Polskie Radio Dzieciom

Książka dla dziewczynek i o dziewczynkach

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 16:00
"Była sobie dziewczynka" to książka ukazująca losy małych bohaterek, żyjących na przestrzeni wieków, zaczynając od czasów prehistorycznych, a kończąc na czasach współczesnych. Przedstawiono w niej trudne tematy podając je w formie, lekkich w odbiorze, baśni i przypowieści.
Audio
  • Rozmowa o książce "Była sobie dziewczynka" z autorem Piotrem Dobrym i Elżbietą Grabarczyk, psycholog
  • Druga część rozmowy o książce "Była sobie dziewczynka" z autorem Piotrem Dobrym i Elżbietą Grabarczyk, psycholog
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Unuchko Veronika/Shutterstock.com

Co robiły dziewczynki w dawnych czasach, w co się bawiły w starożytnej Grecji, jak upływało im dzieciństwo w epoce wiktoriańskiej oraz dlaczego w dawnych Chinach nie mogły jeść posiłków z obojgiem rodziców? To pytania, na które odpowiedzi znaleźć można poznając poszczególne losy małych bohaterek. Przedstawiono je szkicując sceny z życia młodych przedstawicielek różnych kultur. - Nie podano w nich dat, ani suchych faktów, lecz przedstawiono w formie przypowieści do poduszki - powiedział Piotr Dobry, autor książki, gość "Strefy rodzica".


Okładka książki "Była sobie dziewczynka"
okładka do Była sobie.jpg
Autor ilustracji Łukasz Majewski

- Forma baśniowa jest konwencją, która nawet niezwykle trudne i dramatyczne treści jest w stanie podać w sposób akceptowalny dla emocjonalności dziecka. Jest to dobrze trafiony sposób przedstawiania trudnych tematów – powiedziała Elżbieta Grabarczyk, psycholog, gość audycji.

Książka "Była sobie dziewczynka"jest bajką i baśnią dla dziewczynek w wieku wczesnoszkolnym, czyli w bardzo ważnym okresie życia, kiedy kształtują się postawy, rozwija się wrażliwość i zaczyna się okres dojrzewania.

Autor otwiera przed młodymi czytelniczkami długą listę ograniczeń, jakie od zawsze czyhały na młode przedstawicielki płci pięknej. Zamysłem przy pisaniu tej książki było pokazanie młodym czytelniczkom, że one same mogą decydować o swoim losie.

Patronat medialny nad książką "Była sobie dziewczynka" objęło m.in. Polskie Radio Dzieciom.

jo

Zobacz także