X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Bilans zdrowia dziecka. Posłuchaj audycji PRD

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 12:39
Bilanse zdrowia dzieci, to badania lekarskie, które istnieją w Polsce od 1976 roku. Są one obowiązkowe dla każdego maluszka i wykonywane po to, by wykryć ewentualne zaburzenia dziecka w rozwoju, mowie, a także sprawdzić gotowość dziecka do pójścia do szkoły czy zakwalifikować je na konkretne zajęcia ruchowe. Co warto wiedzieć na ten temat? O tym w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Corocznie polscy kardiochirurdzy wykonują blisko 3 tys. operacji serc małych pacjentów. Najczęściej operacje przeprowadzane są w okresie noworodkowym
Corocznie polscy kardiochirurdzy wykonują blisko 3 tys. operacji serc małych pacjentów. Najczęściej operacje przeprowadzane są w okresie noworodkowymFoto: Glow Images/East News

Bilans zdrowia dziecka to badanie, które przeprowadza się w przychodni, w poradni dzieci zdrowych. Pierwszy bilans dziecko przechodzi już w okresie noworodkowym, zaraz po urodzeniu lub gdy jest już na oddziale noworodkowym. Później bilanse wykonuje się w 2, 4, 6, 10, 14 i 18 roku życia. Więcej na ten temat w audycji Polskiego Radia Dzieciom. Gościem Joanny Ficińskiej była dr Maria Lubina - pediatra, pulmonolog. 

Posłuchaj
59:54 2021_06_08 21_00_29_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 8 czerwca godz. 21:00

Każdy maluch, dziecko i nastolatek do 18 roku życia musi poddać się badaniom lekarskim o nazwie bilans zdrowia dziecka. Diagnostykę tę przeprowadza się cyklicznie i ma ona na celu sprawdzenie, czy młoda osoba rozwija się prawidłowo. 

- Bilans ma podsumować stan zdrowia dziecka na danym etapie rozwoju dziecka – powiedziała dr Maria Lubina. Pierwsze badanie przeprowadza się w okresie noworodkowym, następnie gdy maluch ma 9 miesięcy, później w wieku 2, 4, 6, 10, 14 i 18 lat. Na każdym etapie uwagę zwraca się na inny aspekt rozwoju. Szczególnie ważny jest bilans z drugiego roku życia, ponieważ to właśnie wtedy sprawdzane jest m.in. to, czy dziecko nabyło umiejętności ruchowe, które do tej pory powinno opanować. Dodatkowym elementem branym pod uwagę w ocenie malucha jest wywiad przeprowadzony z rodzicami czy opiekunami.

Z racji tego, że przez ostatni rok dzieci miały mniejszy kontakt rówieśnikami, rzadziej chorowały na choroby układu oddechowego. Nie zmienia to jednak faktu, że działania prewencyjne są niezmiennie korzystne. Jednym z nich jest ruch na świeżym powietrzu. Może on być mniej intensywny, lecz istotne jest, aby odbywał się on często. Aktywność fizyczna pomoże w wentylacji, która jest ważna w okresie intensywnego zapylania powietrza. Jeśli chodzi o spacery nad morzem i dostarczanie w ten sposób organizmowi jodu, najlepszym okresem do tego jest wczesna wiosna lub jesień. Równie znaczącym elementem jest dbanie o zdrowá dietę, która zapobiegnie nadwadze.

 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Data emisji: 8.06.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także