Polskie Radio Dzieciom

Wyprawa do dżungli

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2015 14:00
Majorka, Wyspy Kanaryjskie czy Kreta, dla jednych wydają się odległym marzeniem, dla innych… banałem.
Audio
  • 13.12.2015 Borneo (Dziecko w drodze/Polskie Radio Dzieciom)
Wyprawa do dżungli
Foto: Rod Waddington photo on flickr

Borneo to tropikalna wyspa, leżąca na równiku, na Morzu Południowo-Chińskim, politycznie podzielona pomiędzy Malezję, Indonezję i Sułtanat Brunei. Jest trzecią największą wyspą Świata po Grenlandii i Nowej Gwinei, ponad dwukrotnie większa od powierzchni Polski. Wybrali się tam podróżnicy: Agnieszka i Przemek Jastrzębscy, którzy prowadzą bloga: nie-badz-taki-wez-dzieciaki.blogspot.com.

A więc zabrali dzieciaki, swoich dwóch synów (8 i 11 lat) i polecieli. Nie interesowała ich jednak wersja all inclusive, z hotelem przy samej plaży. Tuż przed wyjazdem zaplanowali, że zamierzają chodzić po dżungli, pływać pirogą strumieniami, których nie ma na mapach, podglądać orangutany i spać w hamakach pod rozgwieżdżonym niebem. Niedawno wrócili, cali i zdrowi, z tej egzotycznej wyprawy. W najbliższym odcinku audycji „Dziecko w drodze” opowiedzą jak udała się ich wyprawa. A udała się znakomicie, może dlatego, że całkiem nieprzypadkowo Przemek jest geografem i organizatorem wypraw w tropiki. A dzieci?

Chłopcy zmężnieli i zrobili się w czasie wyprawy bardziej samodzielni. Potrafili sami rozłożyć obóz, nosili swoje plecaki i rozmawiali z malezyjskimi rówieśnikami po angielsku. Julek (starszy) zachwycał się przyrodą, poznawał i zapisywał wszystkie gatunki zwierząt, na które się natknęli w deszczowym lesie równikowym. Bardziej żywiołowy, Karol grał w piłkę z miejscowymi chłopakami i dziwił się, że w środku tropikalnej puszczy wołają na niego „Lewandowski”.

Miesiąc wakacji minął niepostrzeżenie, a od tego czasu, chłopcy nie mogą się doczekać kolejnej wyprawy. Uwielbiają też wodzić palcem po mapie i planować następne wielkie przygody.

Zapytamy więc podróżującą rodzinę, o to jak się do takiej wyprawy przygotować, jak ją zorganizować, jak się na miejscu zachowywać, co można zobaczyć, przeżyć i – to przecież też ważne – ile to kosztuje. Tu możemy zdradzić, że całość miesięcznego wyjazdu (w tym wizyta w Singapurze i Pekinie) zamknęła się kwotą 20 tys zł, czyli 5 tys. zł na osobę. 

 

O audycji: "Dziecko w drodze" to barwny i bardzo praktyczny poradnik globtroterów, którzy podróżują z małym dzieckiem. Audycja składa się z trzech części. W pierwszej prowadzący opowiadają o miejscu, w którym byli i o przygodach, które im się przytrafiły. W drugiej, pojawia się gość - zazwyczaj jest to ekspert z danego kierunku lub kraju. Z trzeciej część audycji dowiecie się, jak i za ile można pojechać w dane miejsce, co koniecznie trzeba pokazać swoim Pociechom, co zjeść, jakie pamiątki kupić, i czego się wystrzegać. Zapraszają Magda i Sergiusz Pinkwartowie.

 

Zapraszamy na audycję "Dziecko w drodze" w niedzielę w godzinach 21:00 - 23:00, a szczególnie w niedzielę, 13 grudnia!

 

Zobacz także