Polskie Radio
Section05
Dziecko w drodze

Upał - samochodowe zagrożenia

Trwa lato, a wraz z nim powróciły upały. W ostatnich tygodniach temperatura niejednokrotnie przekroczyła 30 stopni Celsjusza. Kiedy z nieba leje się żar, samochód w mgnieniu oka zmienia się w nagrzany, blaszany piecyk. Jak się zachować, aby uniknąć ryzyka związanego z przegrzaniem?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców pogoda upały woda samochody samochód kierowca kierowcy dzieci dzieciństwo dziecko Dziecko w drodze zwierzęta zwierzęta domowe zdrowie drogi POLSKA STYL ŻYCIA społeczeństwo służby i bezpieczeństwo

Wakacje od bezpieczeństwa?

Nareszcie lato! Nareszcie wakacje! Uczniowie mają za sobą wyjątkowy rok szkolny. Przez wiele tygodni uczyli się zdalnie spędzając większość czasu w domach. Przez najbliższe dwa miesiące będą mogli jednak oderwać się od obowiązków i wyjechać na zasłużone (w większym lub mniejszym stopniu) wakacje. Policja zadba, by nie były to wakacje od bezpieczeństwa na drodze.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody samochód rower dzieci dzieciństwo dziecko Dziecko w drodze droga dla rowerów drogi bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze szkoła NAUKA zdalne nauczanie zdalna nauka edukacja policja policja polska wakacje rodzice

Rodzinne spotkanie z dzikimi zwierzętami

Lista zagrożonych gatunków stale wzrasta, dlatego też coraz głośniej mówi się o tym, jak ważna jest edukacja na temat dzikich zwierząt i środowiska ich życia. Z czasem jednak to może nie wystarczyć, a nauka w tym kierunku na tyle wzbudzi nasze zainteresowanie, że w pewnym momencie zechcemy zobaczyć niektóre gatunki zwierząt na własne oczy. O tym jak przygotować dzieci i siebie na taką podróż opowiadają goście audycji i miłośnicy zwierząt, Anna i Krzysztof Kobus.
Zobacz więcej na temat:  Dziecko w drodze podróż z dzieckiem

Muzeum Powstania Warszawskiego. Historia Polski oczami dziecka

Znajomość polskiej historii to ważny element tożsamości każdego obywatela. Na jej naukę nigdy nie jest za wcześnie, jednakże trzeba pamiętać, aby metody nauczania były odpowiednio dostosowane do wieku dziecka. Jest to ważne przede wszystkim, gdy mówi się o drastycznych wydarzeniach, takich jak np. II wojna światowa. Właśnie dlatego, Muzeum Powstania Warszawskiego dostosowało swoją ekspozycje w taki sposób, aby skorzystały z niej również dzieci, o czym powiedział Karol Mazur - kierownik Działu Edukacji.
Zobacz więcej na temat:  Dziecko w drodze podróże

Odkrywamy uroki Kielc i ich okolic

Jak dobrze znamy Polskę? Trudno odpowiedzieć na to pytanie zważywszy na to, że nasz kraj bezustannie się zmienia, a miejscowości są stale urozmaicane przez różne atrakcje turystyczne. Właśnie dlatego postaramy się przybliżyć słuchaczom audycji "Dziecko w drodze" miasto Kielce oraz jego okolice, a pomogą nam w tym: Magdalena Kowalczyk z Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, Katarzyna Witkowska z Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich oraz Daniel Kozioł z Ośrodka Narciarskiego Sabat Krajno.
Zobacz więcej na temat:  Dziecko w drodze podróże

Wolne Miasto Gdańsk. Jak zaplanować rodzinną podróż?

Gdańsk to największe i najbogatsze miasto dawnej Rzeczpospolitej. Po kaszubsku Gduńsk, po niemiecku Danzig, a po łacinie Gedanum. Przez stulecia nazywany Wolnym Miastem - Gdańsk może się poszczycić tysiącem lat wspaniałej, chociaż zawiłej - historii. W naszej audycji ruszyliśmy na wycieczkę z miejskim przewodnikiem śladami dawnej potęgi tego miasta, na żywą lekcję historii.
Zobacz więcej na temat:  Dziecko w drodze Podróże rodzinne

Rodzinne wycieczki do muzeów

Z podróży do odległych krajów przenosimy się do rodzinnych muzeów. Nasi nieustraszeni globtoterzy, autorzy audycji "Dziecko w drodze" Magdalena i Sergiusz Pinkwartowie przekonują w każdym wydaniu audycji, że na dziecku świat się nie kończy. Przeciwnie! Zamiast siedzieć w domu, warto zacząć go zwiedzać wspólnie i pokazywać go jednocześnie małemu podróżnikowi. Może się okazać, że dzięki temu zyskamy fantastycznego towarzysza naszych wypraw. Tym wyprawa zakończyła się w Muzeum Narodowym W Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  podróże Dziecko w drodze DAB+

Foteliki samochodowe dla dzieci - czy rzeczywiście są gwarancją bezpieczeństwa?

Zimowe warunki nie sprzyjają spokojnej jeździe. Podróżując z dziećmi chcemy zapewnić im najwyższy poziom bezpieczeństwa. Dziś prześwietlamy foteliki samochodowe. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Czy istnieje coś takiego jak fotelik "uniwersalny"? Jak zachowuje się ciało dziecka w momencie wypadku? SPRAWDŹ!
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze POLSKA społeczeństwo dzieci dziecko Dziecko w drodze kierowca kierowcy motoryzacja drogi handel

Tata na urlopie. Jakie świadczenia przysługują ojcu?

Powszechnie uważane jest, że to matka "gra pierwsze skrzypce" w kwestii opieki nad dzieckiem, gdyż to ona poświęca maluchowi najwięcej czasu od samej chwili narodzin. Tymczasem mężczyźni coraz chętniej korzystają z urlopów, dzięki którym mogą zostać w domu i przejąć chociaż część obowiązków z tym związanych.  
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek społeczeństwo STYL ŻYCIA urlop wychowawczy urlop opieka nad dzieckiem dziecko Dziecko w drodze pracownik

Wege mama, a zdrowie dziecka

Coraz częściej dieta wegetariańska uważana jest jako nieodłączny element zdrowego stylu życia. Mamy udające się do ginekologów często słyszą, żeby jadły więcej wołowiny. Czy lepiej stosować się do zaleceń lekarza czy może jednak lepiej pozostać przy swoich wartościach ideologicznych, a zwierzęce białko uzupełniać warzywnymi zamiennikami?
Zobacz więcej na temat:  Marta Januszewska dieta STYL ŻYCIA społeczeństwo zdrowie ciąża Dziecko w drodze warzywa zdrowie i dieta