Polskie Radio Dzieciom

Okno na Bałkany

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 14:00
Belgrad kojarzy się najczęściej z komunizmem, wojną domową w latach 90-tych i bombardowaniami NATO. To nie najlepsza wizytówka, ale też nie cała prawda o tym największym mieście Bałkanów.
Audio
  • 10.04.2016 Okno na Bałkany (Dziecko w drodze/Polskie Radio Dzieciom)
Okno na Bałkany
Foto: Mariusz Gaczynski/East News

Kiedy myślimy o urlopie na Bałkanach, najczęściej wybieramy Chorwację Grecję lub Bułgarię, ale po co poddawać się temu mainstreamowi? Zaledwie półtorej godziny lotu dzieli Warszawę od stolicy Serbii. A mimo to niewiele wiemy o Belgradzie i wciąż rozciąga się nad nim cień wojny, która 15 lat temu zrujnowała reputację jednego z najbardziej przyjaznych Polakom krajów świata. Belgrad był zawsze bramą do Orientu. Przez wieki położony na granicy austriacko-tureckiej (jedna dzielnica należała do Austrii, pozostałe do Turcji), w swojej historii był zdobywany 40 razy, a 38 razy był burzony do fundamentów. Pierwsi ludzie zamieszkali tu trzy tysiące lat temu, a w trzecim wieku przed Chrystusem było tu już tętniące życiem miasto, choć oficjalnie prawa miejskie otrzymał „dopiero” od cesarza Hadriana w II wieku n.e. Dziś Belgrad to miasto o pięknej architekturze secesyjnej i art-deco. Na każdym rogu znajdziemy piekarnię, w której sprzedawane są dziesiątki gatunków chleba, ponieważ Serbowie nie wyobrażają sobie posiłku bez pieczywa. W restauracjach wszyscy zajadają się dietetycznym hamburgerem – czyli pljeskawicą lub grillowanymi czewapami. A jak wygląda życie rodziny z dzieckiem, w stolicy Serbii? O tym Magda i Sergiusz porozmawiają z Magdaleną Szuber – I sekretarzem polskiej ambasady w Belgradzie.

 

O audycji:"Dziecko w drodze" to barwny i bardzo praktyczny poradnik globtroterów, którzy podróżują z małym dzieckiem. Audycja składa się z trzech części. W pierwszej prowadzący opowiadają o miejscu, w którym byli i o przygodach, które im się przytrafiły. W drugiej, pojawia się gość - zazwyczaj jest to ekspert z danego kierunku lub kraju. Z trzeciej część audycji dowiecie się, jak i za ile można pojechać w dane miejsce, co koniecznie trzeba pokazać swoim Pociechom, co zjeść, jakie pamiątki kupić, i czego się wystrzegać. Zapraszają Magda i Sergiusz Pinkwartowie.

 

Zapraszamy na audycję "Dziecko w drodze" w niedzielę w godzinach 21:00 - 23:00, a szczególnie w niedzielę, 10 kwietnia!

Zobacz także