Polskie Radio Dzieciom

Między nami Indianami

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2015 13:00
Chociaż Ameryki już nie odkryjemy, bo trudno jej nie zauważyć na mapie, to poznamy jej rdzennych mieszkańców: Indian.
Audio
  • 12.10.2015 Między nami Indianami (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/Polskie Radio Dzieciom)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/domena publiczna

W drugi poniedziałek października na kontynencie Amerykańskim obchodzony jest Dzień Kolumba, który upamiętnia podróż sprzed ponad 500 lat, którą, genueński żeglarz w służbie kastylijskiego dworu odbył z Europy do Nowego Świata. Krzysztof Kolumb wierzył, że kula ziemska jest okrągła a nie płaska jak wydawało się ówczesnym uczonym. Wierzył również, że możliwe jest dopłyniecie z Europy do Indii, przemierzając kulę ziemską, drogą wodną.

Z okazji dnia Kolumba, Leopold „Blada Twarz” oraz Filip „Puszysty Ogonek” odwiedzą tym razem Amerykę Północną. Przyjrzą się czasom, kiedy Nowy Ląd był osiedlany i mieszkało wtedy na nim wiele plemion indiańskich. Filip będzie chciał z pewnością dowiedzieć się więcej o zwyczajach Indian, a może nawet pozna jakieś zwroty w ich języku? Leopold będzie się zaś starał nauczyć nas najważniejszej zasady Indian - życia w zgodzie z naturą. I chociaż o tej porze roku, nie musimy wykonywać tańca deszczu, to ciekawe czy naprawdę robili to Indianie i w jakim celu. W czasie "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" dowiemy się więc, jak żyli prawdziwi Indianie i czego możemy się od nich nauczyć?

Zabawa: zorganizowanie dnia indiańskiego. Na początku dzieci mogą wykonać pióropusze lub tipi czyli namiot z dużego kartonu. Mogą na nim odznaczyć ślady rąk i narysować indiańskie symbole. Następnie nauczyciel dzieli dzieci na kilka plemion, które mają za zadanie zaprezentować swoją nazwę i okrzyk. Można nadać dzieciom indiańskie imiona i barwy, np. Bystry Potok, Szara Niedźwiedzica, Zajęczy Szczaw. W ciągu dnia mogą się odbywać różne zabawy, np. tańce w rytm muzyki indiańskiej, rzucanie indiańskich rzutek do tarczy i robienie indiańskich ozdób z koralików i piórek.

O audycji: „Podwieczorek z Filipem i Leopoldem” to audycja rozrywkowo-edukacyjna, którą prowadzą Lew Leopold Grzywa oraz Filip Karocki, Królik. Duet ten doskonale się uzupełnia – spokojny, starszy, obyty w świecie, mądry Lew uczy rozbrykanego, figlarnego i chętnego do poznawania nowych rzeczy Królika. Słuchacze (również ci starsi), ciekawi świata i jego niezwykłości będą mieli okazję do przeżycia wspaniałych chwil, ponieważ nasz „Podwieczorek” to wielka przygoda, wychodząca poza schemat programu dla dzieci. Zaprasza Janusz Zadura.

Zapraszamy na audycję „Podwieczorek z Filipem i Leopoldem” w każdy poniedziałek, środę i czwartek w godzinach 16.00 – 19.00.

Zobacz także