X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Zdrowym być i zdrowo żyć

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 13:00
Ledwie tylko z łóżka wstanę, Myślę co zjeść na śniadanie...
Audio
  • 14.04.2016 Zdrowym być i zdrowo żyć (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/Polskie Radio Dzieciom)
Foto: pixabay.com
Foto: pixabay.com

Poranny posiłek nazywany jest najważniejszym daniem dnia. Musi być więc pożywny i zdrowy, ponieważ daje nam energię na cały dzień. Każdy samochód trzeba zatankować przed podróżą, a naszemu organizmowi należy się solidna dawka paliwa na start, bo jak wiadomo na oparach daleko nie zajedziemy! 

Płatki kukurydziane zostały opatentowane już 120 lat temu i stanowią jeden najbardziej popularnych śniadaniowych przysmaków, ale czy to rzeczywiście najzdrowsze danie? W kolorowych paczkach z ulubionymi, bajkowymi bohaterami wbrew marketingowym sloganom, nie znajdziemy najwięcej pełnego ziarna, witamin i składników mineralnych. Co zrobić więc, żeby trafiły one na nasz talerz? Czy Królik Filip i nasi Słuchacze wiedzą, jak wiele jest ziaren zbóż? Owies, pszenica, jęczmień, żyto, kukurydza czy ryż, jeśli dołożymy do tego bakalie, orzechy, owoce miód i mleko, można z tego wszystkiego zrobić, niesamowitą kompozycję śniadaniową. Razem z Leopoldem zastanowimy się jeszcze, jakie śniadania, dzieci powinny brać ze sobą do szkoły i co zrobić, aby były jednocześnie smaczne i zdrowe.

W studiu gościć będziemy też panią Urszulę Somow, dietetyczkę z Fundacji "Szkoła na widelcu". Królik Filip będzie miał więc dobrą okazję, aby zapytać, jak to jest z tymi słodyczami: jeść, czy nie jeść, a jeśli tak to ile, jak często i czy istnieją "zdrowe słodycze"? Zapraszamy wszystkie małe łakomczuchy i pasibrzuchyna na nietypową rozmowę: o śniadzaniu, poczas Podwieczorku! Może uda nam się też podać, kilka ciekawych pomysłów na wspólne, zdrowe gotowanie.

O audycji: „Podwieczorek z Filipem i Leopoldem” to audycja rozrywkowo-edukacyjna, którą prowadzą Lew- Leopold Grzywa oraz Królik- Filip Karocki. Duet ten doskonale się uzupełnia – spokojny, starszy, obyty w świecie, mądry Lew uczy rozbrykanego, figlarnego i chętnego do poznawania nowych rzeczy Królika. Słuchacze (również ci starsi), ciekawi świata i jego niezwykłości będą mieli okazję do przeżycia wspaniałych chwil, ponieważ nasz „Podwieczorek” to wielka przygoda, wychodząca poza schemat programu dla dzieci. Prowadzi Janusz Zadura.

Zapraszamy na audycję „Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach 16.00 – 19.00, a szczególnie w czwartek, 14 kwietnia.

Zobacz także