Polskie Radio Dzieciom

Zdrowym być i zdrowo żyć

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 13:00
Ledwie tylko z łóżka wstanę, Myślę co zjeść na śniadanie...
Audio
  • 14.04.2016 Zdrowym być i zdrowo żyć (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/Polskie Radio Dzieciom)
Foto: pixabay.com
Foto: pixabay.com

Poranny posiłek nazywany jest najważniejszym daniem dnia. Musi być więc pożywny i zdrowy, ponieważ daje nam energię na cały dzień. Każdy samochód trzeba zatankować przed podróżą, a naszemu organizmowi należy się solidna dawka paliwa na start, bo jak wiadomo na oparach daleko nie zajedziemy! 

Płatki kukurydziane zostały opatentowane już 120 lat temu i stanowią jeden najbardziej popularnych śniadaniowych przysmaków, ale czy to rzeczywiście najzdrowsze danie? W kolorowych paczkach z ulubionymi, bajkowymi bohaterami wbrew marketingowym sloganom, nie znajdziemy najwięcej pełnego ziarna, witamin i składników mineralnych. Co zrobić więc, żeby trafiły one na nasz talerz? Czy Królik Filip i nasi Słuchacze wiedzą, jak wiele jest ziaren zbóż? Owies, pszenica, jęczmień, żyto, kukurydza czy ryż, jeśli dołożymy do tego bakalie, orzechy, owoce miód i mleko, można z tego wszystkiego zrobić, niesamowitą kompozycję śniadaniową. Razem z Leopoldem zastanowimy się jeszcze, jakie śniadania, dzieci powinny brać ze sobą do szkoły i co zrobić, aby były jednocześnie smaczne i zdrowe.

W studiu gościć będziemy też panią Urszulę Somow, dietetyczkę z Fundacji "Szkoła na widelcu". Królik Filip będzie miał więc dobrą okazję, aby zapytać, jak to jest z tymi słodyczami: jeść, czy nie jeść, a jeśli tak to ile, jak często i czy istnieją "zdrowe słodycze"? Zapraszamy wszystkie małe łakomczuchy i pasibrzuchyna na nietypową rozmowę: o śniadzaniu, poczas Podwieczorku! Może uda nam się też podać, kilka ciekawych pomysłów na wspólne, zdrowe gotowanie.

O audycji: „Podwieczorek z Filipem i Leopoldem” to audycja rozrywkowo-edukacyjna, którą prowadzą Lew- Leopold Grzywa oraz Królik- Filip Karocki. Duet ten doskonale się uzupełnia – spokojny, starszy, obyty w świecie, mądry Lew uczy rozbrykanego, figlarnego i chętnego do poznawania nowych rzeczy Królika. Słuchacze (również ci starsi), ciekawi świata i jego niezwykłości będą mieli okazję do przeżycia wspaniałych chwil, ponieważ nasz „Podwieczorek” to wielka przygoda, wychodząca poza schemat programu dla dzieci. Prowadzi Janusz Zadura.

Zapraszamy na audycję „Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach 16.00 – 19.00, a szczególnie w czwartek, 14 kwietnia.

Zobacz także