X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Zacząć trenować judo! O tak, ale jak?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 12:01
Od dłuższego czasu popularną formą aktywności jest uprawianie sztuk walki. Sport ten nie tylko korzystanie wpływa na formę fizyczną, ale też rozwija pod kątem duchowym. Jednym z najbardziej znanych rodzajów walki tego typu jest pochodzące z Japonii judo, o które został zapytany instruktor sportu Jacek Dziewicki, gość Podwieczorka z Filipem i Leopoldem.  
Judo - zdjęcie ilustracyjne
Judo - zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Fotokostic

Judo powstało na przełomie XIX i XX wieku, a jego poszczególne elementy wywodzą się z ju-jitsu. Obecnie nie uznaje się go już za sztukę walki, lecz dyscyplinę sportową, olimpijską. Bardzo ważne jest, aby każda walka była uczciwa, dlatego też podczas uprawiania tego sportu wszystkie techniki, takie jak rzuty ręczne, nożne czy dźwignie powinny być dostosowane do regulaminu ustanowionego przez Światową Federację Judo. Co więcej,  zawodnicy mogą walczyć w pozycji stojącej lub na poziomie maty, zwanej tatami. 

Posłuchaj
59:45 2021_04_27 18_00_04_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Zacząć trenować judo! O tak, ale jak? _Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 27 kwietnia godz. 18:00

Strój do uprawiania judo nazywa się judoga i tworzą go 3 elementy: góra, spodnie i pas. Ostatnia część garderoby ma ogromne znaczenie, gdyż kolor pasów określa zawodnika, np. kolor czarny wyznacza stopień mistrzowski. Jednak aby go zdobyć trzeba trenować przez wiele lat. Niemniej jednak, judo to także filozofia oparta na kodeksie samurajów. Zatem charakterystyczne dla tego sportu jest okazywanie szacunku osobom starszym, a także pokora. Rolą mistrzów jest natomiast przekazanie uczniom życiowej mądrości i cennych rad.

Pierwsze lekcje judo można rozpocząć już w wieku 3 lat. Ćwiczenia odbywają się wówczas w formie zajęć ogólnorozwojowych, podczas których dzieci uczą się np. przewrotów w tył lub przód. Chociaż mogłoby się wydawać, że jest to sport kontuzjogenny, tak naprawdę sportowcy rzadko kiedy doznają urazów. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Jacek Dziewicki
Data emisji: 27.04.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także

Czytaj także

Szalona samochodowa szybkość

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 15:00
Filip ostatnio tak szybko biegł na nagranie, że aż się zasapał! Wcale mu to nie przeszkadzało, bo uwielbia prędko biegać - chyba wszystkie króliki mają to we krwi. Leopold wymyślił więc, że tym razem porozmawiają o szybkości. W internecie co prawda można wyczytać, że szybkość to "tempo zmian w czasie" - ale co to tak naprawdę znaczy? A żeby skomplikować całą sprawę, Lew zapowiedział, że audycja będzie o szybkości we wszystkich czasach - w przeszłości, teraźniejszości no i w przyszłości!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagrajmy z dzieckiem w poszukiwanie skarbów

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 15:48
Wiele obiektów przeznaczonych do spędzania wolnego czasu pozostaje zamknięta. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż możemy cieszyć się momentami spędzonymi na dworze. Zwłaszcza teraz, kiedy zza rogu wyłania się wiosna. Jest to zatem idealna okazja to odkrycia nowych gier i zabawach na świeżym powietrzu. Jedną z nich jest Geocaching, o której Filipowi i Leopoldowi opowiada w Podwieczorku Marzena Szychułda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karate. Sztuka walki gołymi rękami

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 13:28
Karate to japońska sztuka walki o dużej tradycji, która wpływa nie tylko na sprawność fizyczną, ale też mentalność sportowców. Treningi uczą koncentracji, znajomości swojego ciała i pomagają zbudować pewność siebie. Aby dowiedzieć się więcej na temat karate, Myszka Fela postanawia porozmawiać z Amelką i Kaliną, pasjonatkami tej dyscypliny sportowej.
rozwiń zwiń