X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Dlaczego obchodzimy Święto Konstytucji 3 Maja?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 12:26
Co roku 3 maja Polska obchodzi narodowe święto uchwalenia konstytucji, czyli najważniejszego dokumentu w państwie. Określa ona różne zagadnienia dotyczące kraju i jego obywateli, m.in. ich prawa i obowiązki, a także mówi o ustroju politycznym panującym na danym terytorium. Z okazji tak ważnego dnia, gospodarze Podwieczorka z Filipem i Leopoldom opowiedzieli o historii i znaczeniu konstytucji.    
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Michal-Kielbicki

Słowo "konstytucja" pochodzi z języka łacińskiego i oznacza ustrój, czyli sposób rządzenia w państwie. Mówi o tym, kto jest głową państwa, np. prezydent lub monarcha oraz jakie są instytucje polityczne. Pierwsza konstytucja na świecie została uchwalona w 1787 i dotyczyła Stanów Zjednoczonych. Natomiast Konstytucję 3 Maja ustanowiono 4 lata później, w 1791 roku. Był to drugi taki dokument na świecie i pierwszy w Europie. 

Posłuchaj
58:44 2021_05_03 18_00_19_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Dlaczego obchodzimy Święto Konstytucji 3 Maja?_Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 3 maja godz. 18:00

W tamtym okresie Polska była pod zaborami, a rząd sprawowali królowie, którzy byli wybierani przez polityków z innych państw. W związku z tym, wierzono że uchwalenie konstytucji pozwoli zmienić ustrój polityczny i odzyskać kraj. Pomimo tego, że dokument ten nie obowiązywał długo, jego znaczenie było ogromne. Zniósł on bowiem zasadę liberum veto, oznaczającą "nie zgadzam się", która dawała każdemu posłowi w sejmie prawo do odrzucenia ustawy. Tak więc był to pierwszy krok do przeprowadzenia porządku w kraju.

Obecnie konstytucja określa symbole kraju, czyli godło, jakim jest Orzeł Biały, barwy biało-czerwone, a także hymn, Mazurek Dąbrowskiego. Mówi ona również m.in. o tym, że Polska jest państwem demokratycznym oraz zapewnia pomoc polskim obywatelom przebywającym za granicą. Co więcej, kraj ten jest wspólnym dobrem wszystkich obywateli. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Data emisji: 5.05.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

 

 

 

Zobacz także

Czytaj także

Muzea inne niż wszystkie. Podróż do czasów dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 17:34
Zapewne większości z nas muzea kojarzą się głównie z wystawami obrazów lub rzeźb z różnego okresu czasu. Niemniej jednak, rodzajów muzeów jest kilka, a znajdujące się tam eksponaty są tak różne, że z pewnością każdy bez problemu znajdzie swoją ulubioną kolekcję. Dzięki pomocy Anny Pęcińskiej, Filip i Leopold już wiedzą, które muzeum w Polsce jest dla nich najciekawsze. Teraz czas na Ciebie!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwierzakowe ciekawostki: wielkość, prędkość, waga

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 19:01
Nasza planeta jest pełna niezwykłych okazów zwierząt. Niektóre z nich możemy spotkać w codziennym życiu albo w zoo, podczas gdy inne zobaczymy tylko na zdjęciach książek przyrodniczych lub będąc na wycieczce w danym kraju. O wielu zwierzętach niektórzy z nas mogą nawet nie wiedzieć lub nie zdają sobie sprawy z ich niezwykłości. W związku z tym, kluczowe zwierzaki Polskiego Radia Dzieciom, czyli Filip i Leopold postanowili zaprosić na "Podwieczorek" podróżniczkę Annę Olej-Kobus. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Skłodowska-Curie. Od naukowca do znanej laureatki Nagrody Nobla

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 13:07
Dzięki odkryciom naukowym lepiej poznajemy nasz świat i mamy szansę na zrozumienie zachodzących w nich procesów. Możliwości te zawdzięczamy pracy wybitnych naukowców, w tym także z Polski. Jednym z najbardziej znanych odkrywców z dziedziny chemii i fizyki jest Maria Skłodowska-Curie, o której życiu opowiedzieli prowadzący Podwieczorka z Filipem i Leopoldem.
rozwiń zwiń