Polskie Radio Dzieciom

Maria Skłodowska-Curie. Od naukowca do znanej laureatki Nagrody Nobla

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 13:07
Dzięki odkryciom naukowym lepiej poznajemy nasz świat i mamy szansę na zrozumienie zachodzących w nich procesów. Możliwości te zawdzięczamy pracy wybitnych naukowców, w tym także z Polski. Jednym z najbardziej znanych odkrywców z dziedziny chemii i fizyki jest Maria Skłodowska-Curie, o której życiu opowiedzieli prowadzący Podwieczorka z Filipem i Leopoldem.
Maria Skłodowska-Curie w 1898 roku
Maria Skłodowska-Curie w 1898 rokuFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Bohaterka audycji urodziła się latach 60-tych XIX wieku, kiedy Polska była pod zaborami i nie widniała na mapach. Tata Marii uważał, że sama walka nie wystarczy do tego, aby nasz kraj przetrwał ówczesny okres. Według niego, ważne było także budowanie polskiej nauki i kultury, co motywowało kobietę do dalszego kształcenia się. Niestety, ze względu na brak znajomości języka łacińskiego i greckiego, Maria i jej siostra nie mogły studiować w Warszawie, zatem postanowiły kontynuować edukację w Paryżu. 

Posłuchaj
59:05 2021_04_23 17_59_57_RadioDzieciom_Maria Skłodowska-Curie. Od Polskiego naukowca do znanej laureatki Nagrody Nobla_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 23 kwietnia godz. 18:00

 

We Francji poznała swojego męża, z którym następnie przeprowadzała badania i eksperymenty we własnym laboratorium. Owocem jej pracy było odkrycie dwóch pierwiastków, z czego jeden z nich nazwała na cześć Polski – polon i rad. To właśnie dzięki temu osiągnięciu możliwe jest dzisiaj dokonywanie prześwietleń, a także leczenie raka za pomocą radioterapii. Za swoje odkrycia Maria Skłodowska-Curie otrzymała dwukrotnie Nagrodę Nobla, a pieniądze z wygranej przeznaczyła na udoskonalenie swojego laboratorium.

Praca naukowca wymaga ciągłego zgłębiania wiedzy na dany temat oraz wytrwałości w dążeniu do celu. W przypadku Marii Skłodowskiej-Curie lata badań i wynikające z nich dokonania sprawiły, że jej postać na zawsze zapisała się w historii niezwykłych odkryć naukowych.

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Data emisji: 23.04.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także
Czytaj także

Co kryje się w naszych genach?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 19:57
Czemu jeden piesek może być biały, a jego brat łaciaty? Dlaczego ludzie mają różny kolor skóry? Czemu mówi się czasem, że wyglądasz jak "wykapana babcia"? Nad tym właśnie zastanawiali się Leopold i Filip.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O słowach starych i nowych

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 10:00
"Zawżdy kiedy wzdłuż i wszerz orzesz rolę…." - książka Agnieszki Frączek "Dziadki i dziatki - czyli o słowach starych i nowych" to zabawnie rymowana historia o języku polskim i o słowach - tych starych - jak "trotuar", oraz tak nowych, jak "dron". Każdy z tych wierszyków jest dość zawiły literacko więc świetnie mógłby służyć za dyktando pomocne nauce ortografii. W cyfrowym Polskim Radiu Dzieciom wyjaśniliśmy zawiłą tematykę powstawania nowych słów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia pierwszych rowerów

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 10:00
Po nieprzyjemnej zimie nadszedł czas na który wielu z nas tak długo czekało. Słońce zaczyna świecić coraz śmielej, a temperatura powolutku wzrasta, co oznaczać może jedno. Najwyższa pora wrócić do jazdy na rowerze! Wraz z Lwem Leopoldem i Królikiem Filipem wyruszymy na wycieczkę kolarską śladami rowerowej historii.
rozwiń zwiń