!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Zwierzakowe ciekawostki: wielkość, prędkość, waga

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 19:01
Nasza planeta jest pełna niezwykłych okazów zwierząt. Niektóre z nich możemy spotkać w codziennym życiu albo w zoo, podczas gdy inne zobaczymy tylko na zdjęciach książek przyrodniczych lub będąc na wycieczce w danym kraju. O wielu zwierzętach niektórzy z nas mogą nawet nie wiedzieć lub nie zdają sobie sprawy z ich niezwykłości. W związku z tym, kluczowe zwierzaki Polskiego Radia Dzieciom, czyli Filip i Leopold postanowili zaprosić na "Podwieczorek" podróżniczkę Annę Olej-Kobus. 
Mieszkańcy Gdańska stanęli w obronie żab
Mieszkańcy Gdańska stanęli w obronie żabFoto: Pixabay/JerzyGorecki

Zapewne nie każda osoba poproszona o wymienienie najgroźniejszych zwierząt wspomniałaby o komarze, chociaż się do nich zalicza. Wynika to z tego, że pomimo małych rozmiarów przenosi groźne choroby, np. malarię. Inną rzeczą, której większość ludzi prawdopodobnie nie wie to kolor oraz długość języka żyrafy. Ponieważ zwierzęta te muszą często wystawiać język w celu zerwania liści do zjedzenia, jego kolor jest czarno-fioletowy, co chroni go przed spaleniem od promieni słońca. 

Posłuchaj
59:25 2021_04_07 18_00_00_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Zwierzakowe ciekawostki. Wielkość, prędkość, waga_Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 7 kwietnia godz. 18:00

Jeśli chodzi o płazy, coraz większe zainteresowanie zdobywają różnego rodzaju żaby, a jest ich wiele. Najmniejszy odkryty okaz ma nieco ponad 7mm wielkości, podczas gdy goliat płochliwy może ważyć nawet 3 kg i mierzyć nawet 30 cm długości. Ciekawostką jest również fakt, że istnieją zwierzęta, które potrafią latać, chociaż nie mają skrzydeł. Zalicza się do nich m.in. ptaszory, czyli ryby, które są w stanie wyskoczyć i lecieć nad wodą nawet przez 10 sekund. Z kolei polatuchy, to rodzaj wiewiórek, które między łapkami mają fałd skórny, dzięki którym mogą szybować podczas skakania między drzewami.

Świat zwierząt jest niesamowicie bogaty. Żyją w nim gatunki zwierząt, o których możemy jeszcze nie wiedzieć. Jedne z nich są piękne, podczas gdy inne mniej urokliwe, bo jak mówi gość audycji, Anna Olej-Kobus - W naturze nie ma słowa „brzydki”. Nie pozostaje nam zatem nic innego niż stale poszerzać naszą wiedzę na ich temat.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Anna Olej-Kobus
Data emisji: 7.04.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także
Czytaj także

Muzea inne niż wszystkie. Podróż do czasów dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 17:34
Zapewne większości z nas muzea kojarzą się głównie z wystawami obrazów lub rzeźb z różnego okresu czasu. Niemniej jednak, rodzajów muzeów jest kilka, a znajdujące się tam eksponaty są tak różne, że z pewnością każdy bez problemu znajdzie swoją ulubioną kolekcję. Dzięki pomocy Anny Pęcińskiej, Filip i Leopold już wiedzą, które muzeum w Polsce jest dla nich najciekawsze. Teraz czas na Ciebie!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nela Mała Reporterka gościem Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 20:00
Zaskakujące może być to, że na temat mórz i oceanów wiemy na tyle niedużo, że mówi się, jako iż kosmos byłby lepiej zbadany niż wspomniane obszary naszej planety. Jesteśmy zatem ciekawi, co skrywa podwodne środowisko oraz kiedy uda nam się go bliżej poznać.  Na szczęście są jednak takie osoby, jak gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" - Nela Mała Reporterka, która pomaga nam przybliżyć ten tajemniczy świat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czego oczy nie widzą to nos wyczuje. Kim jest senselier?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 18:42
Nos człowieka jest w stanie wychwycić nieskończoną liczbę zapachów, z których niektóre zapadają nam w pamięć. Wielu z nas wciąż nie wie, jak dużą rolę zmysł węchu odgrywa w naszym życiu i ogranicza go do rozpoznawania i dzielenia woni na ładne i brzydkie. Osobą, która posiada ogromną wiedzę na temat zapachów i zechciała się z nią podzielić ze słuchaczami "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" jest Marta Siembab, senselierka.
rozwiń zwiń