Polskie Radio Dzieciom

Gdzie zimują zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2015 07:00
Robi się coraz zimniej, zakładamy więc na siebie coraz więcej ubrań, a co ze zwierzętami? Czy wyjmują z szafy kołderkę i idą spać?
Audio
  • 27.10.2015 Gdzie zimują zwierzęta? (Leszek i Miś Michaś/Polskie Radio Dzieciom)
Gdzie zimują zwierzęta?
Foto: beingmyself /photo on flickr

Właściwie tak! Tylko, dla jeża taką kołderką będą liście, dla żaby muł pod wodą, a dla świstaka duża warstwa tłuszczu po skórą i przytulna norka. Owady z kolei zimują w jajach, albo w stadium larwy lub poczwarki. Najlepszy pomysł na zimę mają jednak mrówki, które schodzą w głąb mrowiska, zbijają się w kulę i tak przytulone przesypiają trudny czas.

Gdy słyszymy hasło „sen zimowy”, pierwszym zwierzęciem, jakie przychodzi nam na myśl, najczęściej jest niedźwiedź, który znajduje schronienie w pieczarach, zaroślach i wykrotach. W swej kryjówce zwanej gawrą zimuje długo, lecz od czasu do czasu budzi się, ciekawe co w tym czasie robi?

Większość zwierząt przeszła już na tryb oszczędzający energię, ale sen to nie jedyny sposób na przetrwanie zimy. Leszek z Michasiem przedstawią wiele gatunków ptaków, które odlatują w tym czasie do miejsc, gdzie jest cieplej. I choć pewnie inne zwierzęta, tak jak sójka, też chciałby wybrać się „za morze” i spędzić wakacje w egzotycznych miejscach, to zostają z nami i są często zależne od naszej pomocy. A czy Leszek i Miś Michaś wiedzą gdzie raki zimują, może tam gdzie pieprz rośnie? Na pewno jednak, zamiast dawać komuś nauczkę, Leszek z Misiem dadzą dzieciom solidną dawkę wiedzy o tym, jakie pomysły mają zwierzęta na przetrwanie mroźnej zimy.

Zabawa: wykonanie oryginalnego karmnika dla ptaków. Bierzemy pojemnik po farbie, może to być także kubek po jogurcie lub inny plastikowy lub metalowy. Pojemnik można pomalować, okleić kawałkiem tworzywa, tapety, materiału itp. Na brzegu kubka mocujemy patyczek, jako grzędę. Na końcu pojemnik trzeba obwiązać kolorową wstążką lub sznurkiem i zawiesić na gałęzi. Do środka sypiemy pokarm.

Miś Michaś próbuje zrozumieć świat. Michaś to rówieśnik przedszkolaków, który dużo opowiada i ma jeszcze więcej pytań. Razem z Leszkiem w sposób prosty i dowcipny opowiadają o dalekich krajach i polskich krainach. Omawiają zjawiska natury i tajemnice nauki. W każdym programie proponują też jakiś smakołyk, lekki i prosty do przygotowania. W programie pojawia się też dziadek Ignacy. Sympatyczny podróżnik, wynalazca, bywalec lasów, fabryk...

 Zapraszamy na audycję "Leszek i Miś Michaś" we wtorki i czwartki w godzinach 10:00 - 13:00, a szczególnie we wtorek, 27 października.

 

Zobacz także