Polskie Radio
Section05
Miś Michaś

Postęp cywilizacyjny, wynalazki, sztuczna inteligencja i latające dywany

Wiedzieliście, że Miś Michaś i Smok Adaś to prawdziwi miłośnicy komiksów? Choć małe smoki nie za bardzo lubią czytać, te starsze już chętnie. Trzeba przyznać, że zarówno czytanie, jak i pisanie to bardzo przydatne umiejętności. Zanim ludzkość się tego nauczyła, miała przecież znacznie trudniej. Na długo przed tym, jak ludzie nauczyli się czytać i pisać, malowali na kamiennych ścianach jaskiń, ale czy obecne wówczas dinozaury potrafiły rysować? A jeśli tak, to czym, skoro nie było kredek? Wiele na ten temat mają do powiedzenia Miś Michaś i Smok Adaś.
Zobacz więcej na temat:  Miś Michaś radio dla dzieci radio bez reklam

Od ziarenka do bochenka. Jak powstaje pieczywo?

Leszek i Miś Michaś rozmawiali o pieczywie. Wymienili przy tym różne rodzaje wypieków, które można znaleźć w poszczególnych częściach świata. Zatrzymali się we Francji, która słynie ze specjalnego rodzaju rogalików wykonanych z ciasta francuskiego. Wiecie, jak się nazywają? A jakie są tradycyjne polskie rogale?
Zobacz więcej na temat:  pieczywo chleb razowy wypieki radio dla dzieci radio dla rodziców piosenki dla dzieci Miś Michaś

Co jada się na świecie. O przysmakach kuchni francuskiej

Próbowanie nowych smaków jest dla wielu osób bardzo ważne, podobnie jak zwiedzanie nowych miejsc. Niektórych potraw wręcz nie wypada przeoczyć. Jeśli pojedziemy do Austrii, czekają na nas sznycle wiedeńskie, w Anglii słynna niedzielna pieczeń, a frytki w Belgii. W Polsce to naleśniki, bigosy, pierogi, mleczne, mączne. Dlatego Leszek opowiedział Michasiowi o kuchni świata. O tym, kto lubi zjadać żaby, ośmiornice, goudę, kalafiory, karczochy, fenkuły, cepeliny i jakimi daniami chwalimy się w różnych krajach.
Zobacz więcej na temat:  Miś Michaś