!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Miasto Sieradz i piękno starych fotogtafii

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 17:12
Fotografia to z greckiego phōtós – światło i gráphō – piszę czyli rysowanie za pomocą światła. To zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu właśnie za pomocą światła. Nad fenomenem fotografii zastanawiał się bohater audycji Detektyw Śladek. Do głębszych refleksji nad fotografią skłoniła go wyprawa do rodzinnego Sieradza.
Rynek w Sieradzu
Rynek w SieradzuFoto: Kamil Piechowski

Niestrudzony detektyw Maurycy Śladek zajrzał ostatnio do starych rodzinnych albumów pełnych pamiątkowych fotografii i zachwycił się tym prostym wynalazkiem jakim jest aparat fotograficzny, dzięki któremu zrobione w jednej krótkiej chwili zdjęcie zostaje na długie, długie lata.

Posłuchaj
44:46 Maurycy Śladek 27.06.mp3 Ziemia sieradzka i jej stare fotografie (Detektyw Maurycy Śladek/Polskie Radio Dzieciom)_27.06/2020. 

W jednym z albumów Maurycy znalazł zdjęcie pradziadka Bonifacego z pięknymi sumiastymi wąsami. Postanowił więc, że swoim przygodobusem wybierze się do Sieradza - miejsca, gdzie pradziadek mieszkał i skąd Śladkowie wyruszyli w świat. Ale przedtem miał okazję przejrzeć album z rodzinnymi zdjęciami swojej asystentki Kaczki Siłaczki i zobaczyć jak wyglądał pradziadek Siłaczki kaczor Kaczysław i jego żona Rzęska, dziadkowie Gulguś i Piórko oraz wielu innych członków kaczego rodu.

A kiedy przygodobus wylądował na rynku w Sieradzu, Maurycy zachwycił się wieloma atrakcjami turystycznymi, na które można tam zwrócić uwagę: sześć rezerwatów przyrody i Jeziorsko - sztuczny zbiornik wodny, to tylko niektóre z nich. W ratuszu podziwiał barwne portrety swoich pradziadków - ubrani byli w ludowe stroje ziemi sieradzkiej, między innymi w lejbik i czapkę maciejówkę. Marchwosz Bryński, Zalewajka Wolborska. Jakie jeszcze dania przygotował Maurycemu kucharz Bulgot?

Zapraszamy do wysłuchania przygód Śladka na ziemi sieradzkiej.

Audycja:  Detektyw Maurycy Śladek, czyli o trudnej pracy, z której się dowiemy jak żyją Polacy 
Prowadzi:  Wojciech Słupiński
Data emisji: 06.06.2019
Godzina emisji: 16.00.

Wszyscy lubimy zagadki. Najbardziej fascynujące są te, których rozwiązania nie są takie oczywiste. Detektyw Maurycy Śladek wraz ze swoimi asystentami - Kaczką Siłaczką i Kucharzem Bulgotem - rozwiąże każdą sprawę, która dotyczyć będzie naszej kultury.

Wejdzie do mrocznego zamku, zajrzy pod młyńskie koło, zamiesza w barszczu w poszukiwaniu grzybów, a nawet sprawdzi, gdzie kozy kują, byleby tylko odkryć wszystkie polskie zwyczaje i ciekawostki.
Zaprasza Wojciech Słupiński.

Zobacz więcej na temat: detektyw Polskie Radio Dzieciom
Zobacz także
Czytaj także

Detektyw Maurycy Śladek na tropie legendy o Złotej Kaczce

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 18:12
Niestrudzony detektyw Polskiego Radia Dzieciom, Maurycy Śladek, opowiedział o niedawnej przejażdżce rowerowej po Warszawie. Nie była to zwyczajna wycieczka, ponieważ przemierzając jedną z uliczek, spotkał prawdziwą Złotą Kaczkę. Nie była zbyt rozmowna, ale i tak Maurycy Śladek długo będzie wspominał to spotkanie. Dlaczego?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Detektyw Śladek w Lipcach Reymontowskich

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 15:57
Dziś Kaczka Siłaczka zaproponowała Maurycemu, żeby odwiedzili wieś w której  kręci się filmy. Detektyw bardzo się ucieszył bo zawsze chciał zagrać w filmie. Pożyczył nawet od znajomej walizkę pełną kosmetyków do makijażu. Tylko okazało się, że niezbyt zrozumiał to, co proponowała Kaczka Siłaczka - czasem przecież trudno ją zrozumieć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Detektyw Maurycy Śladek w Muzeum Wsi Kieleckiej

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 20:59
Słynny na całe Polskie Radio Dzieciom detektyw Maurycy Śladek ze swoimi przyjaciółmi, odwiedził dziś Kielecczyznę - region leżący między Małopolską, Mazowszem, ziemią lubelską i łódzką. Jakie przygody go tam spotkały i co ciekawego zobaczył w Muzeum Wsi Kieleckiej?
rozwiń zwiń