X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

90 urodziny Józefa Wilkonia

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 12:15
Zilustrował blisko dwieście książek dla dzieci i dorosłych wydanych w Polsce i kilkadziesiąt wydanych za granicą. Kształt rysowanym postaciom nadaje zaledwie kilkoma ruchami pędzla. Zajmuje się również scenografią, projektuje gobeliny. Od wielu lat z wielką pasją ilustruje zwierzęta. 12 lutego b.r. Józef Wilkoń obchodził swoje 90.urodziny.
Audio
  • Zilustrował blisko 200 książek. O współpracy z ilustratorem, Józefem Wilkoniem w rozmowie z Martą Lipczyńską-Gil (Kulturoteka/Polskie Radio Dzieciom)_16.02.2020.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: mat. promocyjne

Józef Wilkoń nie tylko je maluje. Jego konie, ptaki, lwy słonie, antylopy są też bohaterami jego przestrzennych ilustracji. Buduje zwierzyńce z drewnianych bali i blachy. Rozgłos zyskała jego drewniana "Arka", drewniano-blaszane "bestiarium" przygotowane w 2006 roku specjalnie na wystawę w Zachęcie -  Narodowej Galerii Sztuki. 


Plakat "Wilkon w Hokus-Pokus" Plakat "Wilkon w Hokus-Pokus"

Przez lata pracy twórczej współpracował z wieloma wydawnictwami. W "Kulturotece" usłyszeć można m.in. o tym jak przebiega ta współpraca. - Z panem Józefem współpracujemy od szesnastu lat. To nie jest już taka czysto służbowa relacja wydawcy z autorem. Myślę, że mimo dużej różnicy wieku, jest między nami rodzaj swoistej przyjaźni - opowiadała a Polskiemu Radiu Dzieciom Marta Lipczyńska-Gil, właścicielka wydawnictwa Hokus Pokus i redaktor naczelna kwartalnika "Ryms". - I to jest wyjątkowe, że mimo wielu lat i bogatego doświadczenia ilustratora, i historyka sztuki, potrafi prosić nas o radę dotyczącą ilustracji. Jest mądrym, fajnym człowiekiem, który z dziećmi nigdy się nie pieści. Mówi głośno i dobitnie, prowadząc warsztaty z dziećmi nigdy się do nich nie przymila, ale wystarczy, że są dzieci, pędzle, woda i pan Józef i dzieciaki malują wtedy niesamowicie - dodała gość Martyny Chuderskiej w audycji "Kulturoteka".

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Audycja "Kulturoteka"
Data emisji: 16.02.2020
Godzina emisji: 17:00
Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00.

Polskie Radio Dzieciom, to całodobowa stacja radiowaCotygodniowo stacja emituje pond 130 premierowych audycji publicystycznych, muzycznych, rozrywkowych i audycji o tematyce kulturalnej. Od 7.00 prezentowane jest pasmo dla dzieci, a od 21.00 dla dorosłych, w którym znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.

jo 

Zobacz więcej na temat: literatura dziecięca
Zobacz także

Czytaj także

29. Ogólnopolski Konkurs Literacki dla Dzieci i Młodzieży Książnicy Płockiej

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 15:28
Czy konkursy literackie są dobrym pomysłem na rozwijanie pisarskich zdolności młodych ludzi? Co dają ich uczestnikom? Czy pomagają rozwijać pasje i wychodzić z cienia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marta Lipczyńska-Gil i jej miesięcznik "Ryms"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 13:31
Miesięcznik Ryms - kwartalnik o książkach dla dzieci i młodzieży, i wortal pod tym samym tytułem od lat doceniane są przez rodziców. Wydawnictwo Hokus Pokus promuje ambitne książki dla dzieci i młodzieży - wydane przez nie "Lato Adeli" - wrocławskiej poetki i pisarki Agnieszki Wolny-Hamkało zostało Książką Roku 2019 w konkursie Polskiej Sekcji IBBY.
rozwiń zwiń