Polskie Radio Dzieciom

Marta Lipczyńska-Gil i jej miesięcznik "Ryms"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 13:31
Miesięcznik Ryms - kwartalnik o książkach dla dzieci i młodzieży, i wortal pod tym samym tytułem od lat doceniane są przez rodziców. Wydawnictwo Hokus Pokus promuje ambitne książki dla dzieci i młodzieży - wydane przez nie "Lato Adeli" - wrocławskiej poetki i pisarki Agnieszki Wolny-Hamkało zostało Książką Roku 2019 w konkursie Polskiej Sekcji IBBY.
Audio
  • Marta Lipczyńska-Gil: od książek dla dorosłych wolę ambitną literaturę dziecięcą (Kulturalna Strefa/Polskie Radio Dzieciom)_9.02.2020.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/GNT STUDIO

Właścicielką i pomysłodawczynią wszystkich tych projektów jest Marta Lipczyńska-Gil, która była gościem Kulturalnej Strefy i opowiadała Martynie Chuderskiej o swojej pracy.
- Ryms powstał z uczucia niedosytu. Za mało pisze się o literaturze dla dzieci i młodzieży w sposób poważny i uważny - tłumaczy na stronach internetowych swoją decyzję o założeniu kwartalnika. Zaczęło się jednak od pomysłu na dwumiesięcznik "Twórcza szkoła" - poświęcony był alternatywnym metodom nauczania. Do dziś Marta Lipczyńska - Gil uważa, że kiedy nauczyciele dostaną zielone światło dla swoich pomysłów i wsparcie od rodziców, którzy mogą w nich pomóc, to w publicznej szkole można zrobić różne ciekawe rzeczy.

Ale w wieczornej audycji Polskiego Radia Dzieciom opowiada przede wszystkim o książkach: - Coraz mniej mnie zachwyca książka dla dorosłych. Ciągle je zaczynam i nie kończę. A ja lubię literaturę mocną, nie przegadaną i dwuznaczną. To właśnie dały mi książki dla dzieci, dobrzy autorzy i wysoki poziom kształtują późniejszych dorosłych, którzy będą wybredni i będą stawiać wymagania sobie i książkom, których szukają - przekonuje gość Martyny Chuderskiej w audycji "Kulturalna Strefa".

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Audycja: Kulturalna Strefa
Rozmawiała: Martyna Chuderska
Data emisji: 09.02.2020.
Godzina emisji: 21:00
Audycja "Kulturalna strefa" w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

***
Polskie Radio Dzieciom, to całodobowa stacja radiowaCotygodniowo stacja emituje pond 130 premierowych audycji publicystycznych, muzycznych, rozrywkowych i audycji o tematyce kulturalnej. Od 7.00 prezentowane jest pasmo dla dzieci, a od 21.00 dla dorosłych, w którym znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.

jo

Zobacz więcej na temat: literatura dziecięca czas wolny
Zobacz także
Czytaj także

Recytuj z Warszawską Syrenką!

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 10:00
Do tego konkursu od lat przystępują tysiące dzieci. Natomiast do ścisłego finału dostaje się około 200 osób. W tym roku zapewne będzie podobnie. Zatem 43. Konkurs Recytatorski "Warszawska Syrenka 2020" czas zacząć!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozmawiajmy z naturą. "Słowik i Babka Natura" w lubelskim teatrze Hansa Christiana Andersena

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 12:46
Babcia Dora mieszka na wsi i wcale nie jest zwyczajną Babcią – rozmawia z Matką Naturą, roślinami i zwierzętami, zna mnóstwo baśni, a jej mąż - Dziadek - jest zapalonym pszczelarzem. Ale kiedy Dziadek umiera, gospodarstwo trzeba sprzedać, a Babcia przeprowadza się do rodziny w mieście. W audycji "Kulturoteka" relacja z premiery sztuki "Słowik i Babka Natura".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dzikie Łabędzie" - premiera teatralna i warsztaty filmowe "Klatka Po Klatce"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 12:14
"Daleko stąd, tam, dokąd lecą jaskółki, kiedy u nas jest zima, mieszkał król, który miał jedenastu synów i jedną córkę, Elizę" - tak rozpoczyna się jedna z tych baśni Andersena, to których twórcy sięgają najczęściej. Dwanaście łabędzi - historia dwunastu królewiczów i ich siostry Elizy, skrzywdzonych przez złą macochę. Tę piękną opowieść o poświęceniu się dla innych, już niedługo będzie można obejrzeć na scenie krakowskiego teatru Groteska.
rozwiń zwiń