!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

29. Ogólnopolski Konkurs Literacki dla Dzieci i Młodzieży Książnicy Płockiej

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 15:28
Czy konkursy literackie są dobrym pomysłem na rozwijanie pisarskich zdolności młodych ludzi? Co dają ich uczestnikom? Czy pomagają rozwijać pasje i wychodzić z cienia?
Audio
  • Rozmowa z laureatami 29. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego dla Dzieci i Młodzieży Książnicy Płockiej (Kulturoteka/Polskie Radio Dzieciom)_19.01.20.
Finał 29. Ogólnopolskiego Konkursu Literacki dla Dzieci i Młodzieży Książnicy Płockiej
Finał 29. Ogólnopolskiego Konkursu Literacki dla Dzieci i Młodzieży Książnicy PłockiejFoto: mat. pras.

d trzech lat, mniej więcej w styczniu, gościmy w  Polskim Radiu Dzieciom młodych twórców, którzy podejmują literackie wyzwanie i w konkursie Książnicy Płockiej decydują się napisać opowiadanie na zadany temat. W tym roku hasłem do opowieści w 29. edycji konkursu, były słowa zaczerpnięte z jednej z prac nagrodzonych w konkursie w latach ubiegłych. "Nie na końcu jest moje miejsce". Na konkurs wpłynęło 317 prac i przysyłane były z całej Polski.

W studiu gościliśmy laureatów konkursu: Amelię, Melanię, Alka, dwie Anie i Renatę Kraszewską z Książnicy Płockiej. 
Ania, która napisała wierszem receptę - przepis na dobre życie -  zajęła 1. miejsce w pierwszej grupie wiekowej.” Mam nadzieję, że wezmę udział jeszcze w wielu innych” - mówiła nieśmiało laureatka. “To mój pierwszy konkurs, w którym dostałam jakieś wyróżnienie” - zauważyła skromnie Amelia, laureatka 1. nagrody w drugiej kategorii wiekowej.

- Konkursy literackie, to coś, co organizatorom daje wiele satysfakcji, ale coś, co jest niezwykle ważne dla młodych ludzi, którzy biorą w nich udział. Bo to nie tylko pasja, nie tylko rozwijanie zainteresowań, to nie tylko próbowanie czy dam radę, czy potrafię pisać.Te konkursy bardzo często są okazją do tego, żeby -  czasami do bólu szczerze - napisać o sobie, o swoich bliskich, czy zarazić czytających energią na życie - przekonuje Renata Kraszewska.

Laureaci konkursu tylko to potwierdzają: - Dla mnie pisanie to coś co pozwala mi się wyrazić i przekazać kim jestem, bo czasami o wiele łatwiej jest przekazać coś na piśmie - przyznaje Melania. - A niesamowite w pisaniu jest to, że ono daje piękno i, że można się poczuć pięknie nie tylko na zewnątrz ale i w środku - dodaje laureatka.

Okazuje się też, że sztuki pisania można się nie tylko nauczyć, ale czasem po prostu się ją ma. “Ja, mówiąc szczerze, nie wiem skąd mi się to pisanie wzięło” - przyznaje szczerze kolejna Ania. - Napisałam jedną książkę jak byłam mała i mi się spodobało.”

“Nie na końcu jest moje miejsce” Jak te słowa rozumieją laureaci konkursu? - Trzeba mieć silną wolę i nie wierzyć w złe rzeczy, które ludzie mówią do ciebie, bo to potem żle się kończy. Jeśli ludzie widzą, że ty zawsze jesteś na końcu, ale ty sam  wiesz, że na końcu nie jesteś, to tam nie jesteś. Tak jest. I koniec. - mówi z przekonaniem jedna z laureatek.

Do wysłuchania "Kulturoteki" zaprasza Martyna Chuderska

Audycja "Kulturoteka"
Gość: Maria Reif, Zamek Królewski 
Data emisji: 19.01.2020
Godzina emisji: 17:00
Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00.

Polskie Radio Dzieciom, to całodobowa stacja radiowaCotygodniowo stacja emituje pond 130 premierowych audycji publicystycznych, muzycznych, rozrywkowych i audycji o tematyce kulturalnej. Od 7.00 prezentowane jest pasmo dla dzieci, a od 21.00 dla dorosłych, w którym znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.

jo


Zobacz także
Czytaj także

"Kulturalna strefa". Zachwyćmy się książkami! 

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 11:00
W "Kulturalnej Strefie" proponujemy chwilę zadumania nad zachwytem dobrymi książkami. Nad tym, co sprawia, że najpierw je zauważamy, a po przeczytaniu zostają nam na długo w pamięci? Jaką książkę nazwiemy "dobrą"? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co w Zamku piszczy?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 10:00
Chcielibyście otworzyć szkatułkę księżniczki, a może marzycie o tym, żeby znaleźć skarb królewicza? W "Kulturotece" zaglądamy do Zamku Królewskiego w Warszawie, w poszukiwaniu tajemnic i niespodzianek."Szkatułka księżniczki, skarb królewicza" to cykl warsztatów dla dzieci do 7 roku życia, a najbliższe spotkanie pod hasłem "Karnawał Zwierząt" odbędzie się już 18 stycznia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czy umiesz gwizdać, Joanno?" Na małej scenie o wielkich sprawach

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 13:14
Ulf ma już dziadka i ciągle opowiada, jak jest z nim fajnie. Bertil też marzy o tym, żeby mieć dziadka. A pełno dziadków jest w domu starców. Więc Ulf go tam zabiera. Tak rozpoczyna się historia międzypokoleniowej przyjaźni dużego i małego człowieka.Temat bliski i dzieciom, i dorosłym. Czasami dość trudny. "Czy umiesz gwizdać, Joanno?" - to piękna historia o radości bycia razem i o pożegnaniu. Opowiadanie Ulfa Starka, jednego z najbardziej cenionych i lubianych szwedzkich autorów książek dla dzieci, zostało właśnie przeniesione na deski warszawskiego  teatru "Guliwer". 
rozwiń zwiń