Polskie Radio Dzieciom

"Ciocia Jadzia w Transylwanii". Rozmowa w "Kulturotece"

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 07:53
Eliza Piotrowska mieszka w Brazylii, ale co roku przylatuje do Polski na spotkania autorskie. Książki pisze po to żeby dzieci się śmiały. Wymyślona przez nią ciocia Jadzia jest jedną z najbardziej lubianych bohaterek książek dla dzieci.
Audio
  • "Ciocia Jadzia w Transylwanii". Rozmowa z autorką i ilustratorką Elizą Piotrowską (Kulturoteka/Polskie Radio Dzieciom).
Ciocia Jadzia w Transylwanii - fragment rozkładówki
"Ciocia Jadzia w Transylwanii" - fragment rozkładówkiFoto: Eliza Piotrowska

Jej książki wymagają od czytelnika skupienia i dedukcji. Trzeba być bystrym obserwatorem, żeby zauważyć wszystkie opisywane w tych historiach wątki. - A żeby być bystrym obserwatorem - nie tylko jeśli chodzi o książki, ale też w życiu, trzeba umieć wyjść z pewnego schematu - nie być zbyt grzecznym i nie brać życia zbyt dosłownie - radzi Eliza Piotrowska.
I ciocia Jadzia - bohaterka jej książek - taka właśnie jest. Ma do siebie dystans, co ratuje ją w wielu sytuacjach, a chociaż - ku rozczarowaniu niektórych rodziców, nie jest też postacią do końca poprawną - to dzieci jednak ją uwielbiają.

Zapraszamy do wysłuchania całości zapisu audycji archiwalnej.

Audycja "Kulturoteka"
Data emisji: 21.10.2018
Godzina emisji: 17:00
Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00.

Polskie Radio Dzieciom, to całodobowa stacja radiowaCotygodniowo stacja emituje pond 130 premierowych audycji publicystycznych, muzycznych, rozrywkowych i audycji o tematyce kulturalnej. Od 7.00 prezentowane jest pasmo dla dzieci, a od 21.00 dla dorosłych, w którym znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.

jo

Zobacz więcej na temat: literatura dziecięca
Zobacz także
Czytaj także

"Czy umiesz gwizdać, Joanno?" Na małej scenie o wielkich sprawach

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 13:14
Ulf ma już dziadka i ciągle opowiada, jak jest z nim fajnie. Bertil też marzy o tym, żeby mieć dziadka. A pełno dziadków jest w domu starców. Więc Ulf go tam zabiera. Tak rozpoczyna się historia międzypokoleniowej przyjaźni dużego i małego człowieka.Temat bliski i dzieciom, i dorosłym. Czasami dość trudny. "Czy umiesz gwizdać, Joanno?" - to piękna historia o radości bycia razem i o pożegnaniu. Opowiadanie Ulfa Starka, jednego z najbardziej cenionych i lubianych szwedzkich autorów książek dla dzieci, zostało właśnie przeniesione na deski warszawskiego  teatru "Guliwer". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dzikie Łabędzie" - premiera teatralna i warsztaty filmowe "Klatka Po Klatce"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 12:14
"Daleko stąd, tam, dokąd lecą jaskółki, kiedy u nas jest zima, mieszkał król, który miał jedenastu synów i jedną córkę, Elizę" - tak rozpoczyna się jedna z tych baśni Andersena, to których twórcy sięgają najczęściej. Dwanaście łabędzi - historia dwunastu królewiczów i ich siostry Elizy, skrzywdzonych przez złą macochę. Tę piękną opowieść o poświęceniu się dla innych, już niedługo będzie można obejrzeć na scenie krakowskiego teatru Groteska.
rozwiń zwiń