!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

"Czy umiesz gwizdać, Joanno?" Na małej scenie o wielkich sprawach

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 13:14
Ulf ma już dziadka i ciągle opowiada, jak jest z nim fajnie. Bertil też marzy o tym, żeby mieć dziadka. A pełno dziadków jest w domu starców. Więc Ulf go tam zabiera. Tak rozpoczyna się historia międzypokoleniowej przyjaźni dużego i małego człowieka.Temat bliski i dzieciom, i dorosłym. Czasami dość trudny. "Czy umiesz gwizdać, Joanno?" - to piękna historia o radości bycia razem i o pożegnaniu. Opowiadanie Ulfa Starka, jednego z najbardziej cenionych i lubianych szwedzkich autorów książek dla dzieci, zostało właśnie przeniesione na deski warszawskiego  teatru "Guliwer". 
Audio
  • Anna Przygoda i Tomasz Kowol o premierze w Teatrze Guliwer (Kulturalna strefa/Polskie Radio Dzieciom)_19.01.20.
Czy umiesz gwizdać, Joanno? Premiera w Teatrze Guliwer
"Czy umiesz gwizdać, Joanno?" Premiera w Teatrze GuliwerFoto: mat. pras.
Na twórcach  spektaklu książka zrobiła duże wrażenie. - To fantastyczna opowieść. Absolutnie wzruszająca, napisana fajnym prostym, ale nie naiwnym językiem - mówi Anna Przygoda współreżyserka i odtwórczyni roli w tym dwosobowym spektaklu. - Kiedy ją  czytałam jadąc autokarem, to śmiałam się i płakałam. Nie mogłam tych emocji zachować w środku i wiedziałam, że to będzie dobra książka na przedstawienie - dodaje artystka.

Spektakl będzie grany z użyciem bardzo specyficznej lalki. Tintamareska to lalka, która potrafi mówić, wytykać język, szczerzyć zęby i zrobić każdą minę - ta wyjątkowa technika lalkarska łączy bowiem  twarz aktora z lalkowym tułowiem. - Jak przypominamy sobie postaci z komiksu, to właśnie tak się gra taką lalką. Ona musi być bardzo wyrazista, mieć szeroki ruch, dużą mimikę. Wymaga też dużej dyscypliny - trzeba zgrać swoje ciało z ciałem lalki - dodaje artystka. Anna Przygoda i Tomasz Kowol reżyserują spektakl i są w nim jedynymi aktorami. Tomasz Kowol odpowiada również za muzykę w przedstawieniu.

- To dla nas ogromne wyzwanie, mierzymy się z zupełnie innym rodzajem pracy - mnóstwo rzeczy jest do ogarnięcia koncepcyjnie. Ale ta praca jest ogromnie twórcza i rozwijająca - zapewnia aktorka. Chcielibyśmy też tym spektaklem zachęcić dzieciaki do tego żeby chcieli poznać swoich dziadków, spędzać z nimi dużo czasu i korzystać z tego, że mogą się od nich sporo nauczyć dodała gość Martyny Chuderskiej w audycji "Kulturalna strefa" w Polskim Radiu Dzieciom.

"Czy umiesz gwizdać, Joanno?"
Premiera 24 stycznia, Teatr Guliwer w Warszawiedo warszawskiego teatru "Guliwer".

Audycja: Kulturalna Strefa
Rozmawiała: Martyna Chuderska
Data emisji: 19.01.2020.
Godzina emisji: 21:00
Audycja "Kulturalna strefa" w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

***
Polskie Radio Dzieciom, to całodobowa stacja radiowaCotygodniowo stacja emituje pond 130 premierowych audycji publicystycznych, muzycznych, rozrywkowych i audycji o tematyce kulturalnej. Od 7.00 prezentowane jest pasmo dla dzieci, a od 21.00 dla dorosłych, w którym znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.

jo

Zobacz także
Czytaj także

"Lilana" - opowieść o pięknym miejscu w środku lasu 

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 15:00
Lilana - wioska, prawie jak każda inna, tyle, że w środku lasu pełnego magii i tajemnic. Natalia to mieszkająca tam dziewczynka. Z rodzicami, małym bratem, a nawet psem. Niby zwyczajni. Tylko, że mama maluje obraz za obrazem, a pies boi się walizek. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kulturalna strefa". Zachwyćmy się książkami! 

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 11:00
W "Kulturalnej Strefie" proponujemy chwilę zadumania nad zachwytem dobrymi książkami. Nad tym, co sprawia, że najpierw je zauważamy, a po przeczytaniu zostają nam na długo w pamięci? Jaką książkę nazwiemy "dobrą"? 
rozwiń zwiń