Polskie Radio Dzieciom

Rozmowa z Wojciechem Mikołuszko, autorem książki "Wojtek"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 19:28
Ta opowieść wydaje się prosta: pewien bocian z podlaskiej wsi, zwany Wojtkiem, szykuje się do odlotu do ciepłych krajów. W tym samym czasie w pobliskim domu dzieje się coś dziwnego - tata mieszkającego tu siedmioletniego Jacka nagle wyjeżdża. Chłopiec podejrzewa, że ojciec wróci wiosną, razem z bocianem. Pod nieobecność ptasiego przyjaciela pilnuje gniazda bo przecież bez gniazda nie będzie ani bociana, ani taty.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Książka "Wojtek" to urzekająca historia o chłopcu, ale i lekcja przyrody opowiadanej przez bociana podczas jego lotu do ciepłych krajów. Książka jest też ślicznie "haftowana" ilustracjami Małgorzaty Dmitruk. Podstawą do napisania pierwszej książki dla dzieci - "Tato, a dlaczego?" były pytania zadawane autorowi przez najstarszego z jego synów.

Posłuchaj
58:54 Kulturoteka 26.06.mp3 Rozmowa z Wojciechem Mikołuszko, autorem książki "Wojtek" (Kulturoteka/Polskie Radio Dzieciom)_28.06.20. 

- Najważniejsza jest dla mnie ciekawość świata, która u dzieci jest naturalna, a dorośli muszą ją w sobie pielęgnować. W dzieciństwie spędzałem wakacje u dziadków - tłumaczył gość tak autor książki, Wojciech Mikołuszko tłumaczył w studiu Polskiego Radia Dzieciom pomysł bocianiej historii - Była tam topola, na której bocian zbudował gniazdo. I w mojej pamięci to bocianie gniazdo, i to, że nie można go zniszczyć - utkwiło bardzo mocno. A później, gdy już dorastałem, zacząłem pisać o wędrówkach ptaków, dowiedziałem się, jak ciężka jest wędrówka bocianów do Afryki i z powrotem. W audycji mogliśmy także usłyszeć, skąd się wzięło przekonanie, że to bociany przynoszą dzieci, nierzadko wrzucając je przez komin i dlaczego o polskich wykopaliskach piszą w najważniejszych pismach naukowych świata. Zapraszamy do wysłuchania całości rozmowy. Wojciech Mikołuszko - polski dziennikarz i przyrodnik. Autor ośmiu książek dla dzieci, między innymi serii książek - (‘Tato, a dlaczego?", "Tato, a po co?") - prostych odpowiedzi na niezwykle trudne pytania. Pracował między innymi w Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk. Absolwent dwóch warszawskich uczelni: UW (biologia, geologia i paleontologia) oraz Szkoły Reportażu Collegium Civitas. Książka "Wojtek" została pod koniec czerwca 2020 roku nagrodzona w konkursie literackim M.St. Warszawy w kategorii "Literatura Dziecięca". Piosenki, które można było usłyszeć w audycji, wybrał syn pana Wojtka, 8- letni Jacek, który jest pierwowzorem książkowego chłopca - jednego z dwóch bohaterów "Wojtka".

Audycja "Kulturoteka"
Prowadzi: Martyna Chuderska
Data emisji: 26.06.2020.
Godzina emisji: 17:00
Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

To audycja dla wszystkich "zasłuchanych, zapatrzonych i zaczytanych", dla miłośników teatru, kina, muzyki i literatury, słowem zanurzonych po uszy w kulturze.

Polskie Radio Dzieciom jest cyfrową oraz internetową, całodobową stacją radiową dla dzieci i ich rodziców. 
Cotygodniowo Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe. Od godziny 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorami audycje poradnicze, audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Wszystkie audycje nadawane na antenie stacji, znaleźć można na stronie internetowej polskieradiodzieciom.pl. Pięknie ilustrowane, ruchome grafiki i podział tematyczny audycji na stronie rozbudzają  spostrzegawczość i ciekawość świata u najmłodszych słuchaczy, zaś dorosłym ułatwiają dotarcie po poszukiwanych treści.

Zobacz więcej na temat: literatura dziecięca
Zobacz także
Czytaj także

Ulotność chwil - rozmowa z Katarzyną Ryrych "Lata na Rodos"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 08:00
"Kiedy myślę o lecie 2018 roku, robi mi się smutno, bo następne takie wydarzy się dopiero za sto trzydzieści lat". Tak zaczyna się książka niezwykła, pełna dziecięcych marzeń i zupełnie dorosłych obserwacji społecznych. Pisana z myślą o starszych dzieciach, ale również o dorosłych, językiem, który czytającym skojarzy się z narracją znajdowaną w książkach Astrid Lindgren albo Rene Goscinnego
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzeba dziecku mówić, jak  jest dla nas ważne. Rozmowa z Markiem Michalakiem

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 12:00
Jest społecznikiem, zaprzyjaźnionym z dziećmi i zafascynowanym osobą Janusza Korczaka. A także Kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu i przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka. Przez dziesięć lat pełnił też funkcję Rzecznika Praw Dziecka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Beskid bez kitu". Książka o smakach, zwierzętach i ludziach Łemkowszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 06:00
Książka Marii Strzeleckiej "Beskid bez kitu" rozbudza ciekawość za górami, potęguje tęsknotę za dzieciństwem, przypomina smak drożdżówek i tęsknotę za samotnością tylko dla siebie. To książka niezwykła, która dzieciom daje zrozumieć, jak dobrze jest żyć poza zasięgiem sieci komórkowych, a dorosłym czytelnikom pomaga przywołać zapomniane dziecięce wspomnienia, ale i choć trochę zrozumieć żal za utraconym wskutek "Akcji Wisła" światem łemkowskim.
rozwiń zwiń