X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Wędrówka śladem wielkanocnych zabaw i tradycji

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 10:00
Wielka Sobota to nie tylko czas święcenia koszyczków z pisankami, przygotowywania świątecznych potraw i wypatrywania zająca z prezentami. Przede wszystkim to czas oczekiwania na Święto Wielkiej Nocy, a to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie.
Audio
  • Wędrówka śladem wielkanocnych zabaw i tradycji w "Opowieściach ludów świata" 31.03.2018
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Święto Wielkiej Nocy upamiętnia wydarzenia, które miały miejsce ponad 2 tys. lat temu, kiedy to Jezus z Nazaretu znany z wielu cudów jakich dokonał wśród ludzi, został zdradzony i okrutnie zabity. Jednak po trzech dniach stał się największy z Bożych cudów, który zapowiadały pradawne przepowiednie. Jezus Chrystus czyli Mesjasz, namaszczony Duchem Świętym Syn Boga i Zbawiciel zwyciężył śmierć, pokonał Szatana i zmartwychwstał, otwierając każdemu człowiekowi drogę do wiecznego szczęścia. Przyszedł do swoich uczniów w nowej, już nieśmiertelnej postaci i nakazał im głosić odtąd na cały świat dobrą nowinę o jego zwycięstwie. Tak powstał Chrześcijański Kościół, który trwa do dziś.

Jednak początek Wielkanocy to również pora równonocy wiosennej. Już od czasów przedchrześcijańskich w okresie tym świętowano odrodzenie przyrody po zimie. Od dawien dawna uważano, że czas ten ma niezwykłą moc. Symbolizował  triumf życia, jasności i dobra.

Związane z nim jest wiele wierzeń, obyczajów i wróżb, które tak jak wiosna dawały nadzieję na nowy początek, pomyślność i spełnienie pragnień. Nasi pradawni przodkowie, Słowianie, czcili wtedy boginię wiosny, świtu i urodzaju, zwaną Dziewanną, Żywią lub Pergrubią. Zwierzęciem jej poświęconym był zając, symbol płodności, ponieważ zwierzątko to ma co roku liczne potomstwo. Zaś darem ofiarnym było jajko, symbol mocy życia. Z tych odległych czasów pochodzą przeróżne zwyczaje, które, przejęte przez chrześcijaństwo, przetrwały wieki aż do naszych czasów.
Zapraszamy Was na wędrówkę śladem wielkanocnych zabaw i tradycji.

Audycja: Opowieści ludów świata
Prowadziła:  Anna Wójcikiewicz
Data emisji: 31.03.2018
Godzina emisji: 9.00.

Audycja Opowieści ludów świata na antenie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom, w każdą sobotę w godz. 9.00 - 10.00

Polskie Radio Dzieciom, to całodobowa stacja radiowaCotygodniowo stacja emituje pond 130 premierowych audycji publicystycznych, muzycznych, rozrywkowych i audycji o tematyce kulturalnej. Od 7.00 prezentowane jest pasmo dla dzieci, a od 21.00 dla dorosłych, w którym znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.
Więcej aktywności Polskiego Radia Dzieciom znaleźć można na mediach społecznościowych. Zapraszamy!

jo

Zobacz także