Polskie Radio Dzieciom

Wielkanocne zwyczaje ludów świata

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 21:37
Wielka Sobota czyli czas oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa - to dla chrześcijan całego świata najważniejsza uroczystość w roku. Zwyczaje wielkanocne łączą starodawne tradycje ludowe z chrześcijańskimi. W jaki sposób?
Audio
  • Zwyczaje wielkanocne w różnych rejonach świata (Opowieści ludów świata/Polskie Radio Dzieciom)_11.04.2020.
Ostern 2020 werden wir so schnell nicht vergessen.
Ostern 2020 werden wir so schnell nicht vergessen.Foto: Polona.pl

Wiele z tych obyczajów przetrwało do dziś - wciąż zanosimy palemki do kościoła na początku Wielkiego Tygodnia aby uczcić uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, święcimy pokarmy aby zapewnić dobrobyt, oblewamy się też wodą w Lany Poniedziałek aby się oczyścić. I co roku to zając przynosi dzieciom słodycze. Jednak wystarczy przyjrzeć się zwyczajom świątecznym innych krajów, żeby się zadziwić.

Audycja: Opowieści ludów świata
Prowadziła:  Anna Wójcikiewicz
Data emisji: 11.04.2018
Godzina emisji: 9.00.

Audycja Opowieści ludów świata na antenie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom, w każdą sobotę w godz. 9.00 - 10.00

Polskie Radio Dzieciom, to całodobowa stacja radiowaCotygodniowo stacja emituje pond 130 premierowych audycji publicystycznych, muzycznych, rozrywkowych i audycji o tematyce kulturalnej. Od 7.00 prezentowane jest pasmo dla dzieci, a od 21.00 dla dorosłych, w którym znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.


Więcej aktywności Polskiego Radia Dzieciom znaleźć można na mediach społecznościowych. Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: opowiadanie podróże
Zobacz także
Czytaj także

Legendy prosto z Beskidów i Bieszczad

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 12:15
W "Opowieściach ludów świata" powędrowaliśmy na południe naszego kraju, gdzie rozciągają się malownicze góry należące do Karpat – największego masywu górskiego w Polsce i jednego z najbardziej rozległych w całej Europie, a nawet na świecie. W ich skład wchodzą przeróżne łańcuchy górskiej. Karpaty choć nie są najwyższe, jednak ciągną się przez wiele państw Europy Środkowej: Słowacji, Węgier, Ukrainy, Rumunii, Austrii czy nawet Serbii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gabońskie legendy i wierzenia

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 13:25
Dziś powędrowaliśmy dalej, wzdłuż afrykańskiej części równika, aby odwiedzić kolejny równikowy kraj Gabon, inaczej Republika Gabońska. To państwo położone w środkowej Afryce nad oceanem Atlantyckim. Jak cały kontynent, i ta kraina ma smutną przeszłość kolonialną ale również liczne, wspaniałe legendy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opowieści mieszkańców kolumbijskiej i ekwadorskiej Amazonii

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 14:57
Zabieramy Was na dalszy ciąg wędrówki wzdłuż równika po środku kuli ziemskiej. W audycji "Opowieści ludów świata" odwiedziliśmy największy las równikowy na świecie czyli region Amazonii w Ameryce Południowej. Zawitaliśmy do jej części, która znajduje się w południowej Kolumbii i w Ekwadorze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polinezyjskie powieści w "Opowieściach ludów świata"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 15:58
Gdzieś daleko od nas, za ekwadorskim archipelagiem Galapagos i atolem Palmera leży wyspa Nauru. Ten mały kawałek lądu, jest, po Monako i Watykanie, najmniejszym krajem świata. Od równika dzieli go tylko kilkadziesiąt kilometrów, a każdy ląd, który jest tak blisko "linii" dzielącej planetę na dwie półkule, znajduje się przecież w życiodajnej, najbardziej nasłonecznionej, części Ziemi. Rośliny, które tam rosną rozmnażają się i owocują szybciej niż gdziekolwiek indziej na świecie. 
rozwiń zwiń