X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

"Kulturalna strefa". Zachwyćmy się książkami! 

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 11:00
W "Kulturalnej Strefie" proponujemy chwilę zadumania nad zachwytem dobrymi książkami. Nad tym, co sprawia, że najpierw je zauważamy, a po przeczytaniu zostają nam na długo w pamięci? Jaką książkę nazwiemy "dobrą"? 
Audio
  • Małgorzata Narożna i Tatiana Audycka-Szatrawska gośćmi Martyny Chuderskiej (Kulturalna strefa/Polskie Radio Dzieciom)_05.01.2019.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

O książkowych zachwytach 2019 roku Martyna Chuderska rozmawiała z Małgorzatą Narożną - księgarzem i pomysłodawczynią szczecińskiej klubokawiarni "Fika" oraz z Tatianą Audycką-Szatrawską z Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie. 
- Dla mnie zachwyt nad książką jest "kompleksowy". To już nie jest tylko przedmiot z ładną okładką. Chociaż znalazłam książkę "Dziki robot" [aut. Peter Brown - przyp. redakcji] - i to okładka powiedziała "przeczytaj mnie". Wiedziałam, że to nie jest lektura którą prawdopodobnie mogę zaproponować mojej 11-letniej córce, ale zaczęłam ją czytać na głos. Skończyło się tym, że to córka tę książkę czytała mi na głos. 

Coraz częściej możemy czytać książki posiadające kilka warstw znaczeniowych, takie po które z zadowoleniem sięgają także starsi czytelnicy. Czym jest literatura "bezpółkowa" i czy jest nam potrzebna? - Dorośli zagarniają książki dla dzieci, ale to doskonale, daje to nam niesamowitą przestrzeń do rozmowy z dzieckiem - uważaTatiana Audycką-Szatrawska. - Łatwiej nam wtedy skrytykować bohatera książki, łatwiej go ocenić.
Wspólna lektura pomaga nam często w budowaniu relacji z dzieckiem. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

Małgorzata Narożna w 2018 roku otrzymała nagrodę polskiej sekcji IBBY (Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych - ang: International Board on Books for Young People) 
za upowszechnianie czytelnictwa. Rok póżniej sama zasiadała w kapitule tej organizacji. 
Tatiana Audycka-Szatrawska jest autorką internetowego "Podpowiednika Czytelniczego".

Audycja: Kulturalna Strefa
Rozmawiała: Martyna Chuderska
Data emisji: 5.01.2020.
Godzina emisji: 21:00
Audycja "Kulturalna strefa" w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

***
Polskie Radio Dzieciom, to całodobowa stacja radiowaCotygodniowo stacja emituje pond 130 premierowych audycji publicystycznych, muzycznych, rozrywkowych i audycji o tematyce kulturalnej. Od 7.00 prezentowane jest pasmo dla dzieci, a od 21.00 dla dorosłych, w którym znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.

jo

Zobacz więcej na temat: literatura dziecięca
Zobacz także

Czytaj także

”Mały książe” po śląsku?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 12:16
"Niczym sie niy widzi tak dobrze, jak sercym. To, co nojważniyjsze, tego ôczy niy widzō". "Mały książę" po śląsku? Tego arcytrudnego przekładu podjął się Grzegorz Kulik. Aktualnie nad tłumaczeniem powieści na język góralski pracuje Stanisława Trebunia-Staszel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ilustracja w książce - pierwsza galeria sztuki

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 14:00
Dobre ilustracje pod względem plastycznym i kolorystycznym, nigdy się nie zestarzeją – powiedziała Krystyna Michałowska, wieloletnia ilustratorka książek dla dzieci. Odpowiednia kompozycja i zestawienie kolorów w ilustracji, mogą być ważnym wzorcem dla najmłodszych, w pierwszym kontakcie ze sztuką.
rozwiń zwiń