Polskie Radio Dzieciom

Ilustracja w książce - pierwsza galeria sztuki

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 14:00
Dobre ilustracje pod względem plastycznym i kolorystycznym, nigdy się nie zestarzeją – powiedziała Krystyna Michałowska, wieloletnia ilustratorka książek dla dzieci. Odpowiednia kompozycja i zestawienie kolorów w ilustracji, mogą być ważnym wzorcem dla najmłodszych, w pierwszym kontakcie ze sztuką.
Audio
  • Jak oswajać dzieci z dobrym malarstwem? (Kulturalna strefa/Polskie Radio Dzieciom)_22.12.2019.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

- Ważne jest żeby rodzice potrafili odróżnić ilustrację dobrą, od ilustracji marnej. Rodzice często myślą, że jak już wydawca wyda książkę, to ilustracja w niej misi być dobra, a to wcale tak nie jest. Czasem marny jest tak samo tekst, jak i ilustracja – oceniła Krystyna Michałowska, ilustratorka, gość w audycji  "Kulturalna strefa" w Polskim Radiu Dzieciom.

- To na rodzicach ciąży ogromny obowiązek, żeby trafnie wybierać literaturę dla dzieci, bo to właśnie książka i zawarte w niej ilustracje są pierwszą i niezwykle ważną galerią sztuki dla młodych odbiorców. Można też chodzić do muzeum i pokazywać dzieciom malarstwo dla dorosłych, np. dzieła Wojtkiewicza, Malczewskiego czy Poznańskiej, żeby oswajać dzieci z najlepszym malarstwem - podsumowała artystka.

Pani Krystyna, jest graficzką i malarką, zilustrowała ponad 100 książek dla najmłodszych czytelników. Jej prace wyróżniono medalem polskiej sekcji IBBY. Jej ilustracje do „Baśni” H. Ch. Andersena, do „Księgi smoków” Edith Nesbit czy do serii  Ani z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery, zna już wiele pokoleń.

Krystyna Michałowska - ilustratorka, gość Polskiego Radia Dzieciom Krystyna Michałowska - ilustratorka, gość Polskiego Radia Dzieciom

Artystka ilustrowała baśnie z różnych krajów, m.in. węgierskie, francuskie, chińskie. Do dziś swoje ilustracje tworzy w sposób tradycyjny, malując je na płótnie.
Więcej w załączonej audycji.

Audycja: Kulturalna Strefa
Rozmawiała: Martyna Chuderska
Godzina emisji: 21:00
Audycja "Kulturalna strefa" w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

***

Polskie Radio Dzieciom, to całodobowa stacja radiowaCotygodniowo stacja emituje pond 130 premierowych audycji publicystycznych, muzycznych, rozrywkowych i audycji o tematyce kulturalnej. Od 7.00 prezentowane jest pasmo dla dzieci, a od 21.00 dla dorosłych, w którym znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.

jo

Zobacz także
Czytaj także

Bajki i słuchowiska na nowej stronie Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 10:00
Na ruchomej gałęzi, poruszanej podmuchem wiatru, wśród spadających powolnie liści, siedzi ptak słuchający radia. Takim widokiem witany będzie każdy użytkownik strony internetowej Polskiego Radia Dzieciom, która zmienia swój wygląd. Ta całodobowa stacja radiowa ma na swojej stronie kilkaset bajek i słuchowisk, ale także obszerny katalog audycji i artykułów dla dorosłych. Na nowej stronie znalezienie ich jest dużo bardziej intuicyjne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opowieści świąteczne w książce elektronicznej. Gwiazdkopisanie 2019

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 14:00
Prezentujemy Państwu e-książkę zawierającą prace literackie napisane przez rodziny nagrodzone w konkursie Polskiego Radia Dzieciom. Opowiadania, wiersze, kartki z pamiętnika i komiks zawierają historie rodzinne, które zdarzyły się naprawdę.
rozwiń zwiń