Polskie Radio Dzieciom

"Co nam w duszy gra". Aga Zaryan i Karolina Lizer

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 23:55
W audycji Aga Zaryan opowiada o swoim jedenastym albumie. Materiał zostaje wydany w dwudziestolecie jej debiutu fonograficznego. Album "Sara" jest kontynuacją poprzednich albumów wokalistki, "Umiera Piękno" i "Księga olśnień, gdzie Aga sięgała do wybitnej poezji. Za "Umiera Piękno" i "Księgę Olśnień" otrzymała Fryderyki w kategorii "piosenka poetycka".
Aga Zaryan i Adam Dobrzyński
Aga Zaryan i Adam Dobrzyński Foto: Polskie Radio Dzieciom

Aga Zaryan na swoją nową płytę wybrała wiersze bliskie jej sercu. Jest to poezja Sary Teasdale, wybitnej amerykańskiej poetki żyjącej na przełomie XIX I XX wieku.

Niesamowitemu brzmieniu głosu Agi towarzyszy dwóch wybitnych gitarzystów Szymon Mika i David Dorůžka, którzy napisali piosenki na album Agi. Parę melodii ułożyła sama artystka. Muzycy grają na kilku rodzajach gitar, bawiąc się różnorodnością brzmień. Nad wszystkim unosi się duch wyjątkowej kobiety - Sary Teasdale, która miała niezwykłą wrażliwość i bardzo kochała muzykę. 

Sara była jedną z najbardziej uznanych i popularnych za jej życia poetek. Została uhonorowana w 1918 roku nagrodą Pulitzera w dziedzinie poezji - Love Songs. Była to pierwsza nagroda przyznana w tej dziedzinie.

Karolina Lizer z autorem audycji Karolina Lizer z autorem audycji

W naszym studiu pojawiła się też, tuż po piątkowej premierze płyty i sobotnim koncercie w Koncertowym Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Karolina Lizer

"Onyks" to druga po "Lśniącej. Łąkowe historie" w pełni autorska płyta Karoliny. To efekt wielu miesięcy muzycznych poszukiwań i pracy nad utworami, które w pełni oddają muzyczną duszę wokalistki.

Album zawiera pieśni inspirowane tradycyjną muzyką polską oraz muzyką polskich mniejszości narodowych i etnicznych, między innymi Żydów, Serbów, Cygan, Greków. Tym albumem artystka chce przybliżyć swoim słuchaczom niezwykle bogatą i wartościową kulturę muzyczną narodów zamieszkujących Polskę.

Do projektu wokalistka zaprosiła najlepszych muzyków i instrumentalistów, członków zespołu instrumentalnego Bum Bum Orkestar, LZA Promni oraz znakomitego gitarzystę Krzysztofa Łochowicza.

Posłuchaj
128:41 Radio Dzieciom 2022_11_28-23-00-29.mp3 21.11.2022 (Polskie Radio Dzieciom / Co nam w duszy gra)

Audycję przygotował i prowadził: Adam Dobrzyński

Data emisji: 28.11.2022

Godz. emisji: 23:00

Premierowa audycja z cyklu "Co nam w duszy gra" w każdy poniedziałek o godz. 23.00.

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

"Co nam w duszy gra". Majka Jeżowska i grupa Czerń

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2022 23:55
W audycji goście z dwóch odległych muzycznych rewirów. Zaczniemy od pojawienia się na żywo Majki Jeżowskiej. Po znakomicie przyjętym w marcu br. singlu "Nie wciągaj mnie", który mówi o tym, że zawsze warto walczyć o siebie, nie dawać się wciągać - jak mówi tytuł - w manipulacje, w szarości, w smutek, depresję, w nieudane związki, brak miłości i szacunku; że nie ma na to zgody, przyszedł czas na "Skazaną".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Co nam w duszy gra". Paula Powroźnik, Ygor Przebindowski, Darek Dusza i Krzysztof Logan Tomaszewski

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 23:55
24 października to bardzo ważna data dla wokalistki i songwriterki Pauli Powroźnik, wydającej pod pseudonimem artystycznym AURA.Tego dnie ukazała się długo wyczekiwana debiutancka płyta "Szczeliny". AURA. Miała już okazję dać się poznać publikując single, zapowiadające album takie jak: "Rozerwani", "Jutro nie znamy się" czy duet z Mikołajem Macioszczykiem "Jeśli to sen".
rozwiń zwiń