X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Co można pleść?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 19:45
Koniec września zwyczajowo nazywany jest babim latem. To dlatego, że powietrzu, jeszcze ciepłym od wczesnojesiennego słońca, unoszą się pojedyncze pajęcze nici. 
Audio
Józef Chełmoński, Babie Lato
Józef Chełmoński, Babie LatoFoto: Józef Chełmoński

Ostatnie wrześniowe Źródełko było m.in. o przędzeniu. Ale nie pajęczych sieci! Hanna Szczęśniak i jej przyjaciele: Brygida i Kuba z Beskidu Żywieckiego, oraz Kaja Prusinowska mówili o tym, co jeszcze można upleść, utkać czy uprząść. I wiecie co? To mogą być niespotykane rzeczy!

Posłuchaliśmy żywieckiej bajki o Pochlachlonie, której główny bohater - niemądry Wojtek, co chwila plótł jakieś głupoty czyli mówił niemądre rzeczy, np. ktoś go śledzi, podczas gdy był to jego własny cień! Swoimi nieprzemyślanymi poczynaniami wplątywał też całą rodzinę w tarapaty - przysparzał im problemów. Na szczęście bajka skończyła się dobrze! A piękne piosenki wplotły w bajkę zaproszone przez Brygidę i Kubę dzieci z Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Lipowianie".

Hanna Szczęśniak, na przykładzie piosenki "Rozleciały mi się siwe gołębisie" pokazała, że każdy może interpretować daną historię na swój sposób. Kapela Sowów śpiewała o gołębiach zupełnie inaczej, niż kaja Prusinowska!

Z kolei Kaja opowiadała o tym, do czego mogą służyć nitki i jak wiele opowieści snutych jest właśnie wokół nich. To przedmiot bardzo ważny w kulturze tradycyjnej. Nie tylko naszej! Kaja z córeczką przypomniały słuchaczom np. o nici Ariadny z antycznej mitologii. 

Na koniec zaproszenie: Kaja Prusinowska zaprasza wszystkie Dzieci na festiwal Małe Mazurki, cykliczne wydarzenie organizowane w ramach Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. W tym roku przygotowane są zabawy z supłaniem, plątaniem i tkaniem!

Na koniec Dzieci z Akademii Sztuk Dziecięcych zastanawiały się, dlaczego kogut był kiedyś najlepszym budzikiem na wsi. Ci, którzy chcą wstawać wraz ze wschodem słońca mogą z kogucich usług korzystać do dziś.

***

Tytuł audycji: Źródełko

Prowadzi: Hanna Szczęśniak

Data emisji: 27.09.2020

Godzina emisji: 11.00

mg

Zobacz także