X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Wyliczanki, rymowanki i kolorowe jarmarki

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 17:23
Deszczyk leje, słonko świeci, czarownica masło kleci. Ukleciła, położyła, przyszła świnia – przewróciła. Przyszedł pies, nie chciał jeść. Przyszedł dziod, masło zjodł. Raz dwa trzy, gonisz ty! W "Żródełku" pokażemy Wam, że świat tradycji pełen jest żartobliwych wyliczanek, radosnych tańców i zaczepnych rymowanek. Ponadto odwiedzimy kolorowe targowiska i posłuchamy melodii z różnych stron świata!
Audio
  • Hanna Szczęśniak, Brygida Sordyl, Kuba Gołdyn, Kaja Prusinowska, zespół Lipowianie
Tak wygladają pająki z bibuły i słomy
Tak wygladają pająki z bibuły i słomyFoto: shutterstock/dies-irae

Przedszkolaki z Krobi na Biskupiźnie śpiewaly wyliczankę o dzielnej myszce, która nie bała się dybiącego na jej życie kota. Z kolei w Beskidzie Żywieckim, młodzi członkowie zespołu „Lipowianie” grali w „przegadywanki-rymowanki”. To żartobliwe przezywanie się i przedrzeźnianie wymaga sprytu autorów – przecież trzeba wymyślić przytyk, który będzie śmieszny, ale nie niemiły – to w końcu zabawa, nie walka – i w dodatku będzie się rymował! Członkowie „Lipowian” znali te reguły, dlatego każdy dobrze się bawił. Grupa dziewczyn przegadywała chłopaków i odwrotnie. Ale przecież przyśpiewki, w których „docinało” się żartobliwie innym osobom znane są nie tylko w Beskidzie Żywieckim. Możemy je usłyszeć również na nizinach, np. w okolicy Radomia.

Kaja Prusinowska opowiadała o magii bazarów i targowisk. Miejsc kolorowych, gwarnych, w których można znaleźć i zwykłe, i zupełnie niezwykłe przedmioty. Kaja opowiadała o bazarze w tureckim mieście Izmir. Tonącym w feerii barw, gdzie na każdym ze straganów znaleźć można co innego – przyprawy, których zapach świdruje w nosie, pięknie zdobione stroje, niczym z baśni 1000 i jednej nocy, aż po instrumenty. Malutkie i baaardzo duże. Ale bywają też targi, na których można kupić tylko przedmioty z danej dziedziny. Na przykład w Warszawie, w ramach festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, odbyło się Targowisko Instrumentów. Przyjechali na nie handlarze i twórcy instrumentów z całej Polski (i nie tylko z Polski)!

Autorzy audycji po raz kolejny udowodnili, że muzyka jest wszędzie – wystarczy nadstawić ucha – a instrumentów nie trzeba szukać tylko na targowiskach. Można iść na pole lub do lasu. Taki przykład dają Józef Broda – mistrz gry na listkach i źdźbłach traw oraz Witold Vargas, który wyrusza do lasu, by tropić leśne instrumenty.

Na koniec młodzi słuchacze i dzieci z Akademii Sztuk Dziecięcych, zastanawiali się co ma polonez-samochód do poloneza-tańca. Czy to przypadkowa zbieżność nazw? Ależ nie! Słowo polonez jest spolszczeniem francuskiego słowa „polonaise” oznaczającego „polski”. A przecież i samochód, i taniec są polskie!

***
Tytuł audycji: 
Źródełko

Prowadziłą: Hanna Szczęśniak

Goście: Brygida Sordyl, Kuba Gołdyn, zespół "Lipowianie", Kaja Prusinowska, dzieci z Akademii Sztuk Dziecięcych  

Data emisji: 4.10.2020

Godzina emisji: 11.00

 

***

Na audycję "Źródełko" w niedzielę (4.10) w godz. 11.00-11.30 zaprasza Hanna Szczęśniak

mg

Zobacz także