X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Nalejcie wosku na wodę - ujrzycie swoją przygodę!

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 11:30
W wigilię św. Andrzeja Hania i Kaja proponowały Wam wróżby-zabawy andrzejkowe. Mówiliśmy też o wyjątkowych odmianach języka polskiego – gwarach. Z Brygidą i Kubą poznaliśmy jedną z nich – gwarę górali żywieckich. Za nami także tydzień narad jurorów – wyłoniliśmy finalistów konkursu Nasze Muzyczne Źródełko!
Audio
 • Ogłoszenie listy Finalistów konkursu Nasze Muzyczne Źródełko! (Polskie Radio Dzieciom/Źródełko)
 ,  , 1867
«Ноч святога Анджэя», карціна Генрыка Семірадзкага, 1867 годFoto: фота: pl.wikipedia.org/public domain

Dostaliśmy nagrania Waszych ludowych piosenek, gry na instrumentach, muzykowania całych rodzin! Poziom był naprawdę bardzo wysoki i nasze jury miało twardy orzech do zgryzienia, ale udało się! Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy! Oto lista finalistów konkursu Nasze Muzyczne Źródełko:

Kategoria wiekowa 3-6:

 1. Jędrzej Bednarczyk
 2. Rościsław Ziółek
 3. Lena Michta
 4. Urszula Kołaczkowska

Kategoria wiekowa 7-10:

 1. Edyta Imielska
 2. Kamila Kobielus
 3. Ignacy Skupniewicz
 4. Milena Burczy​
 5. Łucja Szczypka

Kategoria wiekowa 11-15:

 1. Dobrosława Ziółek
 2. Marta Krzyżowska
 3. Taisa Fionik
 4. Wiktor Marszał
 5. Karolina Maksim
 6. Oliwia Spychel

Kategoria rodzinna/zespoły:

 1. Milena Achirico Zarzyka
 2. Małe Kraśniczanki
 3. Rakowskie Fijołecki​
 4. Baciary z Rychwałdu
 5. Kapela Beskidek
 6. Kapela Mali Magurzanie
 7. Bracia Sikora
 8. Kamila i Emila Pszczółka
 9. Wiktoria i Ewelina Skóra
 10. Jagoda Pawlak i Fryderyk Jankowski

Wszystkich finalistów możecie poznać, zaglądając na stronę zrodelko.polskieradio.pl. Od najbliższego wtorku – 1 grudnia – na naszej antenie będziemy emitować finałowe utwory, a Wy, słuchacze, możecie na nie głosować mailowo, pisząc na adres zrodelko@polskieradio.pl

Co to jest gwara?

Zdarzało Wam się będąc w jakiejś innej części Polski nie rozumieć, o czym rozmawiają mieszkający tam ludzie? To pewnie dlatego, że mówili gwarą. Język polski ma bardzo wiele takich gwarowych odmian.

Brygida Sordyl i Kuba Gołdyn nauczyli nas kilku zasad gwary górali żywieckich. Mówią nią do Was od września, ciekawe, czy już się przyzwyczailiście na tyle, by tego nie zauważać i rozumieć każde słowo? W gwarze używa się specyficznych słów, wypowiada wyrazy inaczej, niż w tzw. literackim lub wysokim języku. Ważny jest także akcent, czyli mocniejsze wypowiadanie danej sylaby w wyrazie. U górali żywieckich akcent pada na pierwszą sylabę. Zwróciliście pewnie uwagę, że Brygida z Kubą używają też formy „dziecka”, zamiast „dzieci”. W ich gwarze pojawia się mazurzenie: „sz”, „cz”, „ż” zmienia się w „s”, „c”, „z”. Mazurzenie spotkamy w innych zakątkach kraju, choćby na Mazowszu. Tam, gdzie w literackim polskim występuje „ch” górale żywieccy mówią „k”, np. „pokwalony” zamiast „pochwalony”.

Kiedyś gwary były uznawane za coś wstydliwego. Ale dziś już wiemy, że to nieprawda! W wielu miejscach rodzimej gwary zaczyna się uczyć w przedszkolach i szkołach. Mówienie własną gwarą to piękny sposób pielęgnowania tradycji, a ich rozmaitość świadczy o bogactwie kultury danego kraju! Może w Waszych stronach też używa się jakiejś gwary?

Andrzejkowe lanie wosku

Ignaś z warszawskiego przedszkola Akademia Sztuk Dziecięcych zadał nam pytanie dotyczące Andrzejek. Ten magiczny wieczór pełen wróżb już dziś – w wigilię św. Andrzeja, 29.11! Czy wróżono tylko, lejąc wosk na wodę? Kaja i Hania Prusinowskie mają dla Was odpowiedź…

Kaja pamięta, że w szkole robiono różne zabawy andrzejkowe. Choć kilkuletniej wówczas Kai niespecjalnie interesowało ją jakiego będzie miała męża, dobrze się wtedy bawiła. A jedną z zapamiętanych zabaw było… ustawianie butów. Każdy zdejmował po jednym bucie, ustawiało się z nich linię w kierunku drzwi, przekładając kolejny but. Właścicielka buta, który jako pierwszy wyszedł poza drzwi miała jako pierwsza wziąć ślub. Ta zabawa przypomina Kai algierską grę w „podkuwanie osła”. Wraz z Hanią, w nieco zmodyfikowanej wersji przedstawiły nam tę grę jako wróżbę andrzejkową. Posłuchajcie, jak grać w „podkuwanie osła” i pobawcie się w domu!

Kolejna wróżba, w która możecie pobawić się w domu to „losowanie imion”. Kiedyś panny wkładały karteczki z imionami pod poduszkę, a następnego ranka losowały imię wybranka. Kaja z Hanią mają pomysł na losowanie imion… najlepszych kolegów przyszłego ukochanego. Przecież przyjaciele dużo mówią o danej osobie! Warto wymyślić własne wróżby, jak Hania i Kaja. Przecież ma to być przede wszystkim dobra zabawa!

***
Tytuł audycji:
Źródełko

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: Brygida Sordyl i Kuba Gołdyn, Stefcia Gryglak, Ignaś z Akademii Sztuk Dziecięcych, Kaja i Hania Prusinowskie

Data emisji: 29.11.2020

Godzina emisji: 11.00

Zobacz także