X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Czy wiejscy muzykanci słuchali radia?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 11:30
W najbliższym „Źródełku” przekonaliśmy się, że muzyka ludowa nie zawsze musi być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Zajrzeliśmy do Beskidu Żywieckiego, by dowiedzieć się o różnych rodzajach palm wielkanocnych i ich "starszym kuzynie" - "latku". A Kaja i Hania Prusinowskie uraczyły nas ciekawymi opowieściami o mitycznych gajach i "gaiku" - kuzynie wspomnianego "Latka". Sprawdziliśmy też jakie kolory w afrykańskiej Ghanie oznaczają piękno, dorastanie i miłość. A piosenkę o słoneczku zaśpiewały nam dzieci z łemkowskiego zespołu Kyczerka.
Audio
  • Czy wiejscy muzykanci słuchali radia? (Polskie Radio Dzieciom/Źródełko)
stefan nowaczek nutki
stefan nowaczek nutkiFoto: grzegorz śledź/monika gigier

Radiowe melodie

Antoni i Marcel z Akademii Sztuk Dziecięcych zastanawiali się, czy wiejscy muzykanci słuchali radia. Ależ tak! Skrzypek i akordeonista – pan Stefan Nowaczek zawsze chwalił się, że zna najpiękniejsze melodie, bo usłyszał je w radiu! Dzięki radiu muzykanci poznawali różne miejskie melodie, np. fokstroty, które później grali po swojemu na wiejskich zabawach. W „Źródełku” posłuchaliśmy melodii pt. „Kujawiak zasłyszany przez Jana Gacę w radio”, czyli melodii, którą kiedyś skrzypek, Jan Gaca, usłyszał w radiu, po czym nauczył jej swoich uczniów.

Czy palmy rosną w beskidzkich górach?

No cóż, może takich daktylowych czy kokosowych palm nie uświadczymy w Beskidzie Żywieckim. Ale Kuba i Brygida z Beskidu Żywieckiego już robią palmy wielkanocne!

- Dziewczęta po „utopieniu zimy” w piątą niedzielę Wielkigo Postu zwaną „kwietną” chodziły z „latkiem” – piękną zieloną gałązką z jodełki lub ze smreka – mówił Kuba

- Przystrajały gałązkę kwiatkami z bibuły i kolorowymi wydmuszkami z jajek i śpiewało się, chodząc od chałupy do chałupy, na znak rozpoczynającej się wiosny! – dodała Brygida.

A dziś? „Latko” zastąpiły palmy. W Beskidzie Żywieckim jest ich kilka rodzajów. Starsze kobiety noszą do poświęcenia „bagniątka” – bukiety z zielonych roślin. Poza tym były „palmy trzpieniowe” – owijane kolorowymi zdobieniami wokół leszczynowej gałęzi. Im dłuższe, tym lepsze! I były palmy „drzewkowate”. Jaki rodzaj palmy by to nie był, każda musiała zawierać odpowiednie roślinki. Zawsze znalazła się w palmie wierzbowa gałązka z baziami, wilcze łyko, jemioła, jałowiec, cis czy leśny barwinek. Czasami wieszano na niej jabłko! Palma była tez ozdobiona czerwonymi wstążkami i bibułowymi kwiatkami.

Palmy nosiły przede wszystkim dziewczyny. Chłopcy robili wysokie „trzpieniowe palmy”, którymi smagali dziewczyny po nogach. Oczywiście dla ich dobra! Wiedzieli, że jeśli jakaś nie zostanie smagnięta palmą – nie wyda się za mąż i będzie chorowita.

Nasz gaiczek z lasa idzie…

Hania i Kaja przywitały nas bardzo zajęte robieniem kolorowych bibułowych kwiatków. Co robiły? Gaik! Słyszeliście już o beskidzkim „latku” a „gaik” to takie „latko” tylko w innych regionach Polski (i nie tylko Polski!). Tam, gdzie sięgają korzenie Kai – na wschodzie również noszono gaik, tańcząc przy tym i śpiewając specjalne piosenki na przywitanie wiosny. Nosiło się też marzannę. Taką marzannę można było wrzucić do wody, by spłynęła z ostatnimi zimowymi lodami albo… spalić, wrzucając do ogniska. Ale z „gaikiem” nie chodzono jedynie pod koniec Postu, w innych regionach był noszony dopiero w Wielkanocny Poniedziałek albo… dopiero na Zielone Świątki (49 dni po Wielkanocy)! Ale skąd ten „gaik”? Kaja i Hania opowiedziały nam kilka ciekawych historii rodem z dawnym mitycznych europejskich wierzeń. Posłuchajcie koniecznie!

***

Tytuł audycji: Źródełko

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Data emisji: 21.03.2021

Godzina emisji: 15.15


 

Zobacz także