Polskie Radio Dzieciom

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2023 16:35
Otwarcie nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego w nowo powstałym pawilonie wystawowym zlokalizowanym na terenie Cytadeli Warszawskiej przy Placu Gwardii Pieszej Koronnej odbędzie się w niedzielę 13 sierpnia w godz. 13.00-18.00.
Uroczyste otwarcie nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli Warszawskiej
Uroczyste otwarcie nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli WarszawskiejFoto: Muzeum Wojska Polskiego / mat. prasowe

Uroczystości uświetnia kompania reprezentacyjna WP, orkiestra wojskowa oraz oddziały pieszych i konnych rekonstruktorów historycznych. Zaprezentowany zostanie krótki pokaz szermierczy oraz salwa artyleryjska na znak otwarcia muzeum.

Odbędzie się także defilada 200 rekonstruktorów historycznych w uzbrojeniu i umundurowaniu reprezentującym okres od X do XX w. Kolumna wmaszeruje na teren Cytadeli bramą Nowomiejską (Muzeum Katyńskie) od ul. Jeziorańskiego. Następnie zwiedzający będą mogli wziąć udział w pikniku wojskowym i pokazach rekonstrukcji historycznej: szermierki, turniejów rycerskich, pokazów konnych, artyleryjskich, a także obejrzeć rekonstrukcje bitew oddziałów żołnierzy kolejnych epok historycznych.

Tego dnia otwarta zostanie wystawa inauguracyjna MWP pt. "1000 lat Chwały Oręża Polskiego". Na wystawie zaprezentowane będzie blisko 3 tys. najcenniejszych zabytków z liczącej ponad 300 tys. kolekcji muzealiów MWP, będącej jednym z największych zbiorów muzealnych w Polsce.

Plan uroczystości otwarcia siedziby Muzeum 13 sierpnia:

- o godz. 12.00 zaplanowano zamknięte oprowadzanie kuratorskie dla gości VIP. Przewidziana obecność Ministra Obrony Narodowej p. Mariusza Błaszczaka - Patrona Honorowego otwarcia siedziby MWP i wystawy inauguracyjnej, a także Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  p. Piotra Glińskiego.

- o godz. 13.00 uroczyste otwarcie Muzeum na Placu Gwardii Pieszej Koronnej przed głównym wejściem do pawilonu wystawowego z udziałem Ministra Obrony Narodowej, Dyrekcji Muzeum, kuratorów wystawy i zaproszonych gości VIP w asyście kompanii reprezentacyjnej WP, orkiestry wojskowej oraz oddziałów pieszych i konnych rekonstruktorów historycznych. Zaprezentowany zostanie krótki pokaz szermierczy oraz salwa artyleryjska na znak otwarcia Muzeum.

- o godz. 13.00 odbędzie się także defilada 200 rekonstruktorów historycznych w uzbrojeniu i umundurowaniu reprezentującym okres od X do XX w. Kolumna wmaszeruje na teren Cytadeli bramą Nowomiejską (Muzeum Katyńskie) od ul. Jeziorańskiego. Następnie zwiedzający będą mogli wziąć udział w pikniku wojskowym i pokazach rekonstrukcji historycznej: szermierki, turniejów rycerskich, pokazów konnych, artyleryjskich, a także obejrzeć  bitwę, w której potykać się będą oddziały odtwarzające żołnierzy kolejnych epok historycznych.

- godz. 14.00 dla zgromadzonej publiczności otwarta zostanie wystawa inauguracyjna MWP pt. "1000 lat Chwały Oręża Polskiego". Autorem koncepcji artystycznej jest ceniony scenograf prof. Marek Chowaniec.

Wystawa zaprezentuje blisko 3 tys. najcenniejszych zabytków z liczącej ponad 300 tys. kolekcji muzealiów MWP, będącej jednym z największych zbiorów muzealnych w Polsce. Eksponaty zostaną ukazane w otoczeniu scenografii, która przedstawia fragmenty zabytkowych budowli ważnych dla historii Polski, m.in.: klasycystycznej kolumnady Pałacu Saskiego, renesansowych krużganków wawelskich czy romańskiego portalu bazyliki w Czerwińsku. Monumentalna architektura stanowić będzie wizualne uzupełnienie narracji historycznej ukazywanej przez eksponaty.  Opowieść o tysiącletniej historii polskiego wojska uzupełnią dioramy  prezentujące zatrzymane w czasie kadry historycznych wydarzeń, m.in.: szarża husarii pod Wiedniem 1683 r., czy epizod z bitwy pod Raszynem 1809 r.  Dioramy te zostały wykonane m.in. metodą druku trójwymiarowego: sylwetki koni, twarze i ręce postaci ludzkich, a także przy udziale licznych rzemieślników odtwarzających dawne ubiory i uzbrojenie.

Wstęp na teren Cytadeli oraz wernisaż jest bezpłatny.

14 i 15 sierpnia muzeum będzie otwarte bezpłatnie dla zwiedzających w godz. 10.00-16.00.

Więcej informacji: muzeumwp.pl

* * *

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.


Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Słoneczniki 2023 - konkurs na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci w wieku 0-14 lat

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2023 11:00
Wszyscy bardzo dobrze wiemy, jak wiele dzieje się dla dzieci w naszych miastach. Zajęcia plastyczne, muzyczne, konkursy, imprezy plenerowe, i wiele, wiele innych. Jak się odnaleźć w tej różnorodności? Co wybrać, gdy weekend zawsze ma tylko 48 godzin. Jak zapewnić dziecku możliwość uczestnictwa w ofercie najlepiej dopasowanej do jego wieku i potrzeb, jak wpływać na jego zainteresowanie kulturą, rozwijanie pasji i chęć nowych doświadczeń?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki zawita do Gdyni i Sopotu!

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2023 11:45
Już od 20 lipca w Gdyni i Sopocie tradycyjnie rozpocznie się wakacyjna edycja Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki. W programach obu miast nie zabraknie spotkań z ulubionymi autorami, warsztatów, zabaw literackich, spacerów i czytanek. Uczty dopełnią pokazy filmowe, wystawa i rejs literacki. 
rozwiń zwiń