X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Czy leniwiec się leni?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 09:57
W tropikalnych puszczach amerykańskich całymi dniami wiszą nieruchomo głową w dół, przytrzymując się gałęzi długimi hakowatymi pazurami.

Kończyny leniwców nie nadają się do chodzenia po ziemi, zresztą z drzew schodzą tylko raz w tygodniu, żeby się wypróżnić.

Pozycji ciała nie muszą zmieniać nawet wówczas, gdy chcą się rozejrzeć: głowę potrafią obrócić o 180 stopni.

Ci roślinożercy mają bardzo wolną przemianę materii –pokarm trawią bardzo długo, a sjesta trwa u nich ponad 20 godzin na dobę.

Są zwierzętami stałocieplnymi, więc ciepłota ich ciała, tak jak i gadów, zmienia się w zależności od temperatury otoczenia.

Ich lenistwo jest też pewnym sposobem na przeżycie : nieruchomy, zielonkawy (zielonkawy, bo w ich zaniedbanej sierści rozwijają się glony) leniwiec przypomina raczej gałąź niż zwierzę, co pozwala uniknąć mu spotkania z jaguarem czy ocelotem.

Zobacz więcej na temat: Czy wiesz że przemiana materii
Zobacz także

Czytaj także

Jaki kolor ma kameleon?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2012 09:19
Kameleony najliczniej występują na Madagaskarze, spotyka się je też w Afryce, w Indiach i na Cejlonie. Są to chyba najdziwniejsze ze zwierząt : polują, nie ruszając się z miejsca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po co kangurowi torba?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 09:23
Kangury to ssaki charakterystyczne dla Australii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Latające wiewiórki?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 09:33
Mówiąc o latających zwierzętach mamy prawie zawsze na myśli ptaki, owady , a ze ssaków - nietoperze. Ale i wiewiórki nie są gorsze.
rozwiń zwiń