Polskie Radio Dzieciom

Czy leniwiec się leni?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 09:57
W tropikalnych puszczach amerykańskich całymi dniami wiszą nieruchomo głową w dół, przytrzymując się gałęzi długimi hakowatymi pazurami.

Kończyny leniwców nie nadają się do chodzenia po ziemi, zresztą z drzew schodzą tylko raz w tygodniu, żeby się wypróżnić.

Pozycji ciała nie muszą zmieniać nawet wówczas, gdy chcą się rozejrzeć: głowę potrafią obrócić o 180 stopni.

Ci roślinożercy mają bardzo wolną przemianę materii –pokarm trawią bardzo długo, a sjesta trwa u nich ponad 20 godzin na dobę.

Są zwierzętami stałocieplnymi, więc ciepłota ich ciała, tak jak i gadów, zmienia się w zależności od temperatury otoczenia.

Ich lenistwo jest też pewnym sposobem na przeżycie : nieruchomy, zielonkawy (zielonkawy, bo w ich zaniedbanej sierści rozwijają się glony) leniwiec przypomina raczej gałąź niż zwierzę, co pozwala uniknąć mu spotkania z jaguarem czy ocelotem.

Zobacz więcej na temat: Czy wiesz że przemiana materii
Zobacz także
Czytaj także

Jaki kolor ma kameleon?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2012 09:19
Kameleony najliczniej występują na Madagaskarze, spotyka się je też w Afryce, w Indiach i na Cejlonie. Są to chyba najdziwniejsze ze zwierząt : polują, nie ruszając się z miejsca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co kangurowi torba?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 09:23
Kangury to ssaki charakterystyczne dla Australii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Latające wiewiórki?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 09:33
Mówiąc o latających zwierzętach mamy prawie zawsze na myśli ptaki, owady , a ze ssaków - nietoperze. Ale i wiewiórki nie są gorsze.
rozwiń zwiń