Powieści na antenie

"Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 10:39
W naszym cyklu przedstawiamy fragmenty ostatnio wydanej książki brytyjskiego historyka Rogera Moorhouse'a "Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi". Czytał Andrzej Mastalerz.
Audio
  • Roger Moorhouse, "Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 1. (To się czyta latem/Dwójka
  • Roger Moorhouse, "Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Roger Moorhouse, "Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Roger Moorhouse, "Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Roger Moorhouse, "Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)
Andrzej Mastalerz
Andrzej MastalerzFoto: Wojciech Kusiński/PR

wrzesień 1939
Wrzesień 1939 - serwis specjalny

Obszerna, bogata w przypisy, ale przystępna i interesująca publikacja opowiada o roku 1939 w Polsce. "Druga Rzeczpospolita - przypomina wydawca - istnieje na mapie świata od zaledwie dwóch dekad, ale za granicami kraju rosną w siłę znane od wieków groźne potęgi. Nadchodzi wrzesień - czas próby. Brytyjski historyk przypomina światu, kto jako pierwszy przeciwstawił się Hitlerowi.".

Książka ukazała się nakładem krakowskiego wydawnicta ZNAK. Autorem przekładu jest Bartłomiej Pietrzyk.

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 26.08-30.08

Godzina emisji: 10.45

mat. prom./wyd. Znak/bch

Zobacz więcej na temat: II wojna światowa

Czytaj także

Cud w Gwieździe Morza

07.08.2019 15:17
W audycji rozmawialiśmy o przypadkowo odnalezionych pamiątkach po księdzu z sopockiej parafii zamordowanym w obozie w Dachau. Jak to się stało, że przez wiele lat nikt ich nie odnalazł?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Nagel Photography
Posłuchaj
14'09 O cennych pamiątkach związanych z ks. Jerzym Majewskim znalezionych w czasie remontu kościoła Gwiazda Morza w Sopocie (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
więcej

Podczas trwającego remontu w kościele Gwiazda Morza w Sopocie robotnicy odnaleźli historyczne pamiątki po zamordowanym w obozie w Dachau księdzu Jerzym Majewskim. Wśród nich są dokumenty świadczące o polonijnej działalności ks. Majewskiego.

Jak to się stało, że przez wiele lat nikt nie odnalazł wspomnianych dokumentów? Dlaczego duchowny ukrył je na strychu kościoła? Jaką one mają wartość dla Sopotu i dla pamięci o Polonii? O tym w nagraniu audycji, w której opowiedzieliśmy również o powstającej na terenie parafii Izbie Polonii Sopockiej.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotował: Adrian Bąk

Data emisji: 7.08.2019

Godzina emisji: 15.00

am/pg