Powieści na antenie

Czekanie na sen psa

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 14:40
W cyklu "To się czyta" słuchaliśmy opowiadań Jerzego Ficowskiego z tomu "Czekanie na sen psa".
Audio
  • Jerzy Ficowski "Czekanie na sen psa" (opowiadania "Sztuczna kura" i "Staroświecka entomologia") - czyta Mariusz Benoit (To się czyta/Dwójka)
  • Jerzy Ficowski "Czekanie na sen psa" (opowiadanie "Osada przejezdna") - czyta Mariusz Benoit (To się czyta/Dwójka)
  • Jerzy Ficowski "Czekanie na sen psa" (opowiadanie "Rekreacje u paralityków") - czyta Mariusz Benoit (To się czyta/Dwójka)
  • Jerzy Ficowski "Czekanie na sen psa" (opowiadania "Czekanie na sen psa", "Mimetyzm", "Radość rzeczy martwych") - czyta Mariusz Benoit (To się czyta/Dwójka)
  • Jerzy Ficowski "Czekanie na sen psa" (opowiadanie "Toczenie koła") - czyta Mariusz Benoit (To się czyta/Dwójka)
Opowiadania Jerzego Ficowskiego z tomu Czekanie na sen psa czyta w Dwójce Mariusz Benoit.
Opowiadania Jerzego Ficowskiego z tomu "Czekanie na sen psa" czyta w Dwójce Mariusz Benoit.Foto: Grzegorz Śledź/PR2

"Czekanie na sen psa" to niepokojący zbiór opowiadań, w których na plan pierwszy wysuwa się pamięć. O Zagładzie, dzieciństwie, latach wojny i prześladowaniach podczas okupacji. Całość charakteryzuje poetycki język, pełen oryginalnych obrazów i niezwykle plastycznych, wyrazistych metafor. Opowiadania Ficowskiego – poety, prozaika, znawcy folkloru żydowskiego i cygańskiego, a także twórczości Brunona Schulza – są jak krótkie przypowieści o świecie odległym i sennym…


Czyta Mariusz Benoit.

Cz. 1. – opowiadania "Sztuczna kura" i "Staroświecka entomologia"
Cz 2. – opowiadanie "Osada przejezdna"
Cz.3. – opowiadanie "Rekreacje u paralityków"
Cz.4. – opowiadania: "Czekanie na sen psa", "Mimetyzm", "Radość rzeczy martwych"
Cz.5. – opowiadanie "Toczenie koła"

Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska.
jp/ask

Czytaj także

"Głosy Pamano" w ustach Mariusza Bonaszewskiego

25.09.2014 19:00
Jaume Cabré, autor bestsellera "Wyznaję", przenosi czytelników do niewielkiej Toreny, przez którą przetaczają się historyczne burze. "Głosy Pamano" w nadchodzącym tygodniu w cyklu "To się czyta".
Mariusz Bonaszewski
Mariusz BonaszewskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
Posłuchaj
14'25 Jaume Cabré, "Głosy Pamano"; czyta Mariusz Bonaszewski - część 1. (To się czyta/Dwójka)
14'30 Jaume Cabré, "Głosy Pamano"; czyta Mariusz Bonaszewski - część 2. (To się czyta/Dwójka)
13'23 Jaume Cabré, "Głosy Pamano"; czyta Mariusz Bonaszewski - część 3. (To się czyta/Dwójka)
14'17 Jaume Cabré, "Głosy Pamano"; czyta Mariusz Bonaszewski - część 4. (To się czyta/Dwójka)
13'59 Jaume Cabré, "Głosy Pamano"; czyta Mariusz Bonaszewski - część 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej

To pełna rozmachu powieść obejmująca okres od lat trzydziestych XX wieku po czasy współczesne. Przez karty książki przewija się korowód wyrazistych postaci - falangiści i partyzanci, dranie i ludzie przyzwoici, ofiary wojny domowej i ci, którzy czerpią z niej korzyści.

Opowieść zaczyna się od z pozoru mało znaczącego zdarzenia. Tina Bros, zafascynowana fotografią spokojna nauczycielka, przygotowuje materiały do wystawy o dawnym szkolnictwie. W Torenie znajduje starą szkołę i tuż przed jej wyburzeniem robi zdjęcie. Jedno proste kliknięcie i gotowe. Strona po stronie czytelnik odkrywa konsekwencje tego banalnego gestu. Przed naszym wzrokiem rozciąga się szeroka panorama wspomnień i przekłamań o dramatycznych wydarzeniach. W Pirenejach, w Pallars - regionie potraktowanym przez wojsko generała Franco z niespotykanym bestialstwem - ściera się moralna podłość frankizmu z bohaterstwem i tchórzostwem pojedynczych ludzi oraz całych grup.

Fragmenty powieści w cyklu "To się czyta" przedstawia Mariusz Bonaszewski.

***

Jaume Cabré (ur. 1947) - autor powieści, zbiorów opowiadań, esejów literackich, książek dla dzieci. Filolog i scenarzysta. Współpracuje z dziennikiem "Avui", jest członkiem Institut d'Estudis Catalans (Katalońskiej Akademii Nauk), wykłada na uniwersytecie w Lleidzie. Uważany jest za najwybitniejszego pisarza katalońskiego. "Głosy Pamano" to jego druga wydana po polsku książka.

mm/mc

Czytaj także

Wykluczeni według Krzysztofa Koehlera

02.10.2014 13:40
"Wnuczka Raguela" jest opowieścią o miłości, wierności i odpowiedzialności. Jej fragmenty czytał na antenie Dwójki Paweł Ciołkosz.
Paweł Ciołkosz
Paweł CiołkoszFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
12'35 Paweł Ciołkosz czyta "Wnuczkę Raguela" Krzysztofa Koehlera - cz. 1. (To się czyta/Dwójka)
12'34 Paweł Ciołkosz czyta "Wnuczkę Raguela" Krzysztofa Koehlera - cz. 2. (To się czyta/Dwójka)
13'55 Paweł Ciołkosz czyta "Wnuczkę Raguela" Krzysztofa Koehlera - cz. 3. (To się czyta/Dwójka)
11'57 Paweł Ciołkosz czyta "Wnuczkę Raguela" Krzysztofa Koehlera - cz. 4. (To się czyta/Dwójka)
11'44 Paweł Ciołkosz czyta "Wnuczkę Raguela" Krzysztofa Koehlera - cz. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej

Akcja powieści rozgrywa się w środowisku bezdomnych. Poznajemy losy dwójki młodych ludzi, których połączyły najpierw  przypadek, potem wzajemna sympatia, a wreszcie odpowiedzialność za dziecko.

Bohaterów książki często określa się mianem "wykluczonych". Ich przejmująca historia jest próbą opowiedzenia o trudnym ludzkim losie. Zmusza do refleksji nad heroizmem życia ludzi wyrzuconych poza margines zwykłego społeczeństwa.
Autor powieści jest przeciwny protekcjonalnemu pochylaniu się nad światem "niższych", "gorszych". Zachęca Czytelnika do głębszego zastanowienia się nad losem człowieka zmagającego się z biedą, odtrąceniem, wyobcowaniem. Zwraca uwagę na jego podmiotowość, zachęca do szacunku, uczy współczucia i wrażliwości. Na antenie Programu 2 fragmenty tej powieści czyta Paweł Ciołkosz.
Zapraszamy do słuchania fragmentów nagrań "Wnuczki Raguela" w cyklu "To się czyta".

 

mm/mc

Zobacz więcej na temat: literatura literatura polska

Czytaj także

"Pierwsza woda po Kisielu". Opowieści z domu Stefana Kisielewskiego

09.10.2014 21:20
W audycji "To się czyta" słuchaliśmy książki "Pierwsza woda po Kisielu" Jerzego Kisielewskiego. Na antenie Dwójki czytał ją Sławomir Orzechowski.
Sławomir Orzechowski
Sławomir OrzechowskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
13'34 Książkę Jerzego Kisielewskiego "Pierwsza woda po Kisielu. Historie rodzinne" czyta Sławomir Orzechowski - cz.1. (To się czyta/Dwójka)
13'57 Książkę Jerzego Kisielewskiego "Pierwsza woda po Kisielu. Historie rodzinne" czyta Sławomir Orzechowski - cz.2. (To się czyta/Dwójka)
11'22 Książkę Jerzego Kisielewskiego "Pierwsza woda po Kisielu. Historie rodzinne" czyta Sławomir Orzechowski - cz.3. (To się czyta/Dwójka)
12'25 Książkę Jerzego Kisielewskiego "Pierwsza woda po Kisielu. Historie rodzinne" czyta Sławomir Orzechowski - cz.4. (To się czyta/Dwójka)
12'25 Książkę Jerzego Kisielewskiego "Pierwsza woda po Kisielu. Historie rodzinne" czyta Sławomir Orzechowski - cz.5. (To się czyta/Dwójka)
więcej

/

W książce "Pierwsza woda po Kisielu. Historie rodzinne" Jerzy Kisielewski opowiada o niezwykłym domu rodzinnym, przez który przewinęły się największe polskie osobowości i dziwacy krakowsko-warszawscy. Anegdota goni anegdotę, bo też w tym domu żart ceniony był najbardziej, a dzieci, jak mawiał Kisiel, nie mają być grzeczne, ale bystre. Te opowieści nie są więc bynajmniej grzeczne…
>>>Posłuchaj rozmowy o książce z Jerzym Kisielewskim<<<

"Pierwszej wody po Kisielu" słuchaliśmy w cyklu "To się czyta".Sławomir

chowski, fot. Grzegorz Śledź