Powieści na antenie

Diavolina

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2017 18:00
Zapiski Olimpiady Czertkowej, bo tak naprawdę nazywała się Diavolina, to fascynująca opowieść o zmaganiach wielkiego twórcy z autorytarną władzą. Choć sam pamiętnik jest fikcyjny, wszystkie pojawiające się w nim postaci i wydarzenia są autentyczne.
Audio
  • György Spiró "Diavolina", czyta Anna Chodakowska - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • György Spiró "Diavolina", czyta Anna Chodakowska - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • György Spiró "Diavolina", czyta Anna Chodakowska - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • György Spiró "Diavolina", czyta Anna Chodakowska - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • György Spiró "Diavolina", czyta Anna Chodakowska - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
Fragment okładki książki Gyrgya Spiró Diavolina
Fragment okładki książki György'a Spiró "Diavolina"Foto: materiały prasowe

spiro1200.jpg
György Spiró: znajomość Norwida zawdzięczam Niemenowi

Tytułowa Diavolina, - jak pisze wydawca na skrzydełku książki - to posługaczka, a potem lekarka przez lata służąca Maksymowi Gorkiemu, jego żonom, kochankom i otaczającemu go tłumowi literatów, donosicieli, naukowców, rewolucjonistów, wydawców, czekistów, artystów, którzy miesiącami i latami żyli na koszt pisarza, pod koniec życia stała się jego ostatnią miłością.

Historia Gorkiego odsłania przerażającą rzeczywistość rewolucji wszechobecność potwornego terroru, nienawiść, strach i ogromną liczbę ofiar bezlitosnych inżynierów dusz. Opowieść stawia też odwieczne pytanie o cenę, jaką artysta płaci za funkcjonowanie, a czasem wręcz przeżycie w zbrodniczym systemie.

Erudycja i precyzja Spiró w opisywaniu i analizowaniu procesów społeczno-politycznych prowadzi do dramatycznego wniosku: bolszewizm trwa i nadal zbiera krwawe żniwo. Zdaniem autora "Diavoliny" ideologia rewolucyjna nie była wyjątkiem, ale regułą dyktatury XX wieku, a jej wariacje można dostrzec we współczesnych totalitaryzmach.

György Spiró to autor znany polskim czytelnikom z takich tytułów jak: "Mesjasze", "Niewola", "Iksowie" czy "Szalbierz".

Fragmenty najnowszej powieści pisarza czytała dla Państwa Anna Chodakowska.

***

bch/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowa literatura węgierska w polskich księgarniach

27.06.2016 20:00
Na ile opublikowane właśnie przekłady odzwierciedlają obraz współczesnej literatury węgierskiej? O tym rozmawialiśmy w "Strefie słowa" m.in. z tłumaczkami tej twórczości.
Tłumaczenia literatury węgierskiej często pojawiają się na polskim rynku
Tłumaczenia literatury węgierskiej często pojawiają się na polskim rynkuFoto: pexels/CC0
Posłuchaj
58'11 Nowa literatura węgierska w polskich księgarniach (Strefa słowa/Dwójka)
więcej

19 maja rozpoczął się w Polsce Węgierski Sezon Kulturalny, który potrwa do końca 2017 roku. Tego samego dnia otwaro Warszawskie Targi Książki, na których zaprezentowano bodaj najobszerniejszą w historii prezentację przetłumaczonej z węgierskiego literatury - zarówno beletrystycznej, jak historycznej, czy adresowanej do najmłodszych czytelników.

***

Tytuł audycji: Strefa słowa

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Irena Makarewicz i Anna Butrym (tłumaczki literatury węgierskiej), dr Csilla Gizińska (kierownik Katedry Hungarystyki UW), Gaszpar Keresztes (dyrektor ds. programowych Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie)

Data emisji: 26.06.2015

Godzina emisji: 22.00

mc/kul

Czytaj także

Péter Esterházy. U schyłku fikcja traci znaczenie?

08.08.2016 15:30
- Kiedy jeździ się po Węgrzech, prawie na każdym roku można natknąć się na ślady rodu Esterházych – mówił Krzysztof Varga, opowiadając o twórczości i rodzinie słynnego pisarza.
Peter Esterhazy miał w Polsce wielu oddanych czytelników.   Za powieść Harmonia caelestis otrzymał Nagrodę Literacką Europy Środkowo-Wschodniej Angelus
Peter Esterhazy miał w Polsce wielu oddanych czytelników. Za powieść "Harmonia caelestis" otrzymał Nagrodę Literacką Europy Środkowo-Wschodniej Angelus Foto: PAP/EPA/ALESSANDRO DI MARCO
Posłuchaj
43'23 Rozmowa o twórczości i życiu zmarłego pisarza Petera Esterhazy'ego (Strefa słowa/Dwójka)
więcej

Te ślady jeszcze bardziej niż dotąd przypominają o znanym na całym świecie prozaiku, który po walce z rakiem trzustki zmarł 14 lipca. Twórca, który zasłynął m.in. dzięki powieści "Harmonia caelestis", pod koniec życia musiał zmierzyć się z prawdopodobnie największym wyzwaniem.

Jak mówiła Teresa Worowska, tłumaczka książek pisarza, jego ostatnia powieść "Dziennik trzustki" jest odwrotnością zamiłowania prozaika do przekuwania osobistych doświadczeń w fikcję. – Czytelnik konfrontuje się tu z bezradnością człowieka uważanego za króla życia, który u schyłku musi zmagać się z doczesnością – podkreślała Teresa Worowska.

Jak Esterházy poinformował opinię publiczną o swej chorobie? Jak uhonorowali śmierć pisarza jego wierni czytelnicy na Węgrzech? I w audycji również przypomnienie najważniejszych tematów i książek Pétera Esterházyego.

***

Tytuł audycji: Strefa słowa

Prowadziła:  Dorota Gacek

Goście: Teresa Worowska (tłumaczka literatury węgierskiej), Krzysztof Varga (pisarz, dziennikarz), Csilla Gizińska (hungarystka) 

Data emisji: 07.08.2016

Godzina emisji: 19.00

mz/jp