X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Powieści na antenie

Stanisława Witkiewicza listy do przyjaciół i wrogów

26.01.2018 12:00
Zapraszamy do wysłuchania fragmentów ostatniego tomu Witkiewiczowskich "Listów - Do rodziny, przyjaciół, znajomych i tzw. wrogów". Czyta Adam Ferency.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prasowe
Posłuchaj
14'41 St. I. Witkiewicz, "Listy" T. 2. wol. 2., czyta Adam Ferency - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
14'53 St. I. Witkiewicz, "Listy" T. 2. wol. 2., czyta Adam Ferency - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
13'31 St. I. Witkiewicz, "Listy" T. 2. wol. 2., czyta Adam Ferency - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
14'52 St. I. Witkiewicz, "Listy" T. 2. wol. 2., czyta Adam Ferency - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
13'42 St. I. Witkiewicz, "Listy" T. 2. wol. 2., czyta Adam Ferency - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej
Audio

Jak pisze we wstępie wydawca, "ostatni, monumentalny tom listów Witkacego próbuje sprostać beznadziejnemu w istocie zadaniu publikacji całości tej korespondencji. Co rusz bowiem okazuje się, że "Witkacy ciągle pisze". Dowodem na to jest choćby odnaleziona korespondencja z dr. Rouhierem. W tomach znalazły się dwa bloki listów o wymiarze filozoficznym – do Romana Ingardena i Hansa Corneliusa, a wśród pozostałych adresatów m.in.: Jan Leszczyński, Maria Zarotyńska, Bruno Schulz, Tadeusz Langier, Jerzy Eugeniusz Płomieński, Karol Ludwik Koniński, Zofia Żeleńska, Józef Mehoffer, Kazimierz Twardowski, Maria Kasprowiczowa. Z dwu kilkusetstronicowych tomów na  "dwójkową  lekturę" wybraliśmy listy do Hansa Corneliusa. Był on jednym z tych nielicznych  współczesnych filozofów , którego Witkacy cenił niezwykle wysoko i uważał  za swego mistrza. 

Tom "Listów - Do rodziny, przyjaciół, znajomych i tzw. wrogów" Stanisława Ignacego Witkiewicza ukazał się pod koniec 2017 roku.

***

Tytuł audycji: To się czyta 

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 22-26.01.2018

Godzina emisji: 10.45 

materiały prasowe/mz/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Palester, Herling-Grudziński i piekło emigracji

17.05.2019 12:00
- Ich korespondencja jest świadectwem tego, jak wielkim złem jest emigracja ludzi kultury. Tych najzdolniejszych i najaktywniejszych, którzy zmuszeni są do życia w niechcianej izolacji – mówiła w Dwójce prof. Violetta Wejs-Milewska.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/Andrys
Posłuchaj
58'46 Palester i Herling-Grudziński. Listy emigrantów (Strefa literatury/Dwójka)
więcej

W "Strefie literatury" rozmawialiśmy o korepondencji między dwoma wielkimi postaciami polskiego życia emigracyjnego po II wojnie światowej.

Roman Palester i Gustaw Herling-Grudziński w latach 1952-1955 pracowali razem w Rozgłośni Radia Wolna Europa, gdzie znakomity kompozytor kierował Redakcją Kulturalną, a autor "Innego świata" był dziennikarzem. - Palester miał dużą swobodę w doborze ludzi i tematów. Cenił Grudzińskiego, który doświadczył sowieckich łagrów i cała jego powojenna twórczość była związana z doświadczeniem wojennym. Pisał komentarze polityczne i był znakomitym radiowcem tzn. pisał świetne teksty, które były czytane na antenie RWE - przypomniała prof. Violetta Wejs-Milewska.

Trzy lata wspólnej pracy w RWE stworzyły między nimi niezwykłą więź. Po wyjeździe Herlinga-Grudzińskiego do Neapolu, gdzie założył rodzinę, rozpoczęli bogatą korespondencję, która trwała ponad 30 lat. Listy Herlinga-Grudzińskiego do Palestra przechowywane przez Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego dopełniają teraz, przekazane przez Martę Herling, listy Romana Palestra i jego żony Barbary do Herlinga-Grudzińskiego. 

W pierwszych listach dominuje tematyka pracy w RWE, literatury i muzyki (mieli nawet plany napisania wspólnie opery). W kolejnych pojawia się dużo wątków osobistych. - Niekiedy można odnieść wrażenie, że się kłócą, ale widać z tych listów, jak ta znajomość była głęboka. Dzielą się więc uwagami na temat bardzo zmiennej w tamtych latach pogody politycznej, czyli przede wszystkim odwilży w bloku wschodnim po 1956 r. i jej skutkach - mówił Lech Dzierżanowski.

Goście audycji zauważyli, że Roman Palester i Gustaw Herling-Grudziński nie odżegnując się od środowiska emigracji i żyjąc jego problemami, starali się zachować szersze spojrzenie, dystans do dzielących je sporów i problemów. - Człowiek kultury, który jest emigrantem, wszystko o czym pisze przyprawia goryczą. Ich korespondencja jest tego świadectwem. Świadectwem próby wyrwania się z piekła emigracji - stwierdził Lech Dzierżanowski.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: prof. Violetta Wejs-Milewska (Uniwersytet w Białymstoku), Lech Dzierżanowski (badacz i popularyzator twórczości Romana Palestra)

Data emisji: 17.12.2017

Godzina emisji: 17.00

mko/mz

Czytaj także

Co nam daje literatura? Spotkanie z prof. Martą Wyką

08.01.2018 16:57
Prof. Marta Wyka jest historyczką i krytyczką literatury, twórczynią i przez wiele lat kierowniczką Katedry Krytyki Współczesnej na Wydziale Polonistyki UJ, redaktorką "Dekady Literackiej" i "Nowej Dekady Krakowskiej".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/Shutterstock
Posłuchaj
58'52 Co nam daje literatura? Spotkanie z prof. Martą Wyką (Strefa literatury/Dwójka)
więcej

Wraz z profesor zastanawialiśmy się, co literatura dawała czytelnikom w PRL-u, a co daje dziś. Rozmawialiśmy o tym, jak i po co krytycznie o niej pisać. Dyskutowaliśmy także o pewnym wymierającym gatunku ludzkim.

Ponieważ nasze spotkanie związane jest z jubileuszem 80. urodzin prof. Marty Wyki, w audycji można było również wysłuchać życzeń, jakie profesor złożyli jej współpracownicy i przyjaciele.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: prof. Marta Wyka (historyczka, krytyczka literatury)

Data emisji: 7.01.2017

Godzina emisji: 20.00

kk/jp