Powieści na antenie

Stanisława Witkiewicza listy do przyjaciół i wrogów

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 12:00
Zapraszamy do wysłuchania fragmentów ostatniego tomu Witkiewiczowskich "Listów - Do rodziny, przyjaciół, znajomych i tzw. wrogów". Czyta Adam Ferency.
Audio
  • St. I. Witkiewicz, "Listy" T. 2. wol. 2., czyta Adam Ferency - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • St. I. Witkiewicz, "Listy" T. 2. wol. 2., czyta Adam Ferency - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • St. I. Witkiewicz, "Listy" T. 2. wol. 2., czyta Adam Ferency - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • St. I. Witkiewicz, "Listy" T. 2. wol. 2., czyta Adam Ferency - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • St. I. Witkiewicz, "Listy" T. 2. wol. 2., czyta Adam Ferency - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prasowe

Jak pisze we wstępie wydawca, "ostatni, monumentalny tom listów Witkacego próbuje sprostać beznadziejnemu w istocie zadaniu publikacji całości tej korespondencji. Co rusz bowiem okazuje się, że "Witkacy ciągle pisze". Dowodem na to jest choćby odnaleziona korespondencja z dr. Rouhierem. W tomach znalazły się dwa bloki listów o wymiarze filozoficznym – do Romana Ingardena i Hansa Corneliusa, a wśród pozostałych adresatów m.in.: Jan Leszczyński, Maria Zarotyńska, Bruno Schulz, Tadeusz Langier, Jerzy Eugeniusz Płomieński, Karol Ludwik Koniński, Zofia Żeleńska, Józef Mehoffer, Kazimierz Twardowski, Maria Kasprowiczowa. Z dwu kilkusetstronicowych tomów na  "dwójkową  lekturę" wybraliśmy listy do Hansa Corneliusa. Był on jednym z tych nielicznych  współczesnych filozofów , którego Witkacy cenił niezwykle wysoko i uważał  za swego mistrza. 

Tom "Listów - Do rodziny, przyjaciół, znajomych i tzw. wrogów" Stanisława Ignacego Witkiewicza ukazał się pod koniec 2017 roku.

***

Tytuł audycji: To się czyta 

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 22-26.01.2018

Godzina emisji: 10.45 

materiały prasowe/mz/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Palester, Herling-Grudziński i piekło emigracji

17.05.2019 12:00
- Ich korespondencja jest świadectwem tego, jak wielkim złem jest emigracja ludzi kultury. Tych najzdolniejszych i najaktywniejszych, którzy zmuszeni są do życia w niechcianej izolacji – mówiła w Dwójce prof. Violetta Wejs-Milewska.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/Andrys
Posłuchaj
58'46 Palester i Herling-Grudziński. Listy emigrantów (Strefa literatury/Dwójka)
więcej

W "Strefie literatury" rozmawialiśmy o korepondencji między dwoma wielkimi postaciami polskiego życia emigracyjnego po II wojnie światowej.

Roman Palester i Gustaw Herling-Grudziński w latach 1952-1955 pracowali razem w Rozgłośni Radia Wolna Europa, gdzie znakomity kompozytor kierował Redakcją Kulturalną, a autor "Innego świata" był dziennikarzem. - Palester miał dużą swobodę w doborze ludzi i tematów. Cenił Grudzińskiego, który doświadczył sowieckich łagrów i cała jego powojenna twórczość była związana z doświadczeniem wojennym. Pisał komentarze polityczne i był znakomitym radiowcem tzn. pisał świetne teksty, które były czytane na antenie RWE - przypomniała prof. Violetta Wejs-Milewska.

Trzy lata wspólnej pracy w RWE stworzyły między nimi niezwykłą więź. Po wyjeździe Herlinga-Grudzińskiego do Neapolu, gdzie założył rodzinę, rozpoczęli bogatą korespondencję, która trwała ponad 30 lat. Listy Herlinga-Grudzińskiego do Palestra przechowywane przez Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego dopełniają teraz, przekazane przez Martę Herling, listy Romana Palestra i jego żony Barbary do Herlinga-Grudzińskiego. 

W pierwszych listach dominuje tematyka pracy w RWE, literatury i muzyki (mieli nawet plany napisania wspólnie opery). W kolejnych pojawia się dużo wątków osobistych. - Niekiedy można odnieść wrażenie, że się kłócą, ale widać z tych listów, jak ta znajomość była głęboka. Dzielą się więc uwagami na temat bardzo zmiennej w tamtych latach pogody politycznej, czyli przede wszystkim odwilży w bloku wschodnim po 1956 r. i jej skutkach - mówił Lech Dzierżanowski.

Goście audycji zauważyli, że Roman Palester i Gustaw Herling-Grudziński nie odżegnując się od środowiska emigracji i żyjąc jego problemami, starali się zachować szersze spojrzenie, dystans do dzielących je sporów i problemów. - Człowiek kultury, który jest emigrantem, wszystko o czym pisze przyprawia goryczą. Ich korespondencja jest tego świadectwem. Świadectwem próby wyrwania się z piekła emigracji - stwierdził Lech Dzierżanowski.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: prof. Violetta Wejs-Milewska (Uniwersytet w Białymstoku), Lech Dzierżanowski (badacz i popularyzator twórczości Romana Palestra)

Data emisji: 17.12.2017

Godzina emisji: 17.00

mko/mz

Czytaj także

Co nam daje literatura? Spotkanie z prof. Martą Wyką

08.01.2018 16:57
Prof. Marta Wyka jest historyczką i krytyczką literatury, twórczynią i przez wiele lat kierowniczką Katedry Krytyki Współczesnej na Wydziale Polonistyki UJ, redaktorką "Dekady Literackiej" i "Nowej Dekady Krakowskiej".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/Shutterstock
Posłuchaj
58'52 Co nam daje literatura? Spotkanie z prof. Martą Wyką (Strefa literatury/Dwójka)
więcej

Wraz z profesor zastanawialiśmy się, co literatura dawała czytelnikom w PRL-u, a co daje dziś. Rozmawialiśmy o tym, jak i po co krytycznie o niej pisać. Dyskutowaliśmy także o pewnym wymierającym gatunku ludzkim.

Ponieważ nasze spotkanie związane jest z jubileuszem 80. urodzin prof. Marty Wyki, w audycji można było również wysłuchać życzeń, jakie profesor złożyli jej współpracownicy i przyjaciele.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: prof. Marta Wyka (historyczka, krytyczka literatury)

Data emisji: 7.01.2017

Godzina emisji: 20.00

kk/jp