X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Powieści na antenie

"Chack. Gracze. Opowieść o szulerach"

26.10.2018 12:00
W cyklu "To się czyta" prezentowaliśmy fragmenty książki Włodzimierza Boleckiego pt. "Chack. Gracze. Opowieść o szulerach". Powieść czyta Krzysztof Wakuliński.
Krzysztof Wakuliński
Krzysztof WakulińskiFoto: Piotr Piorun
Posłuchaj
14'39 Włodzimierz Bolecki "Chack. Gracze. Opowieść o szulerach", czyta Krzysztof Wakuliński - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
14'18 Włodzimierz Bolecki "Chack. Gracze. Opowieść o szulerach", czyta Krzysztof Wakuliński - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
14'12 Włodzimierz Bolecki "Chack. Gracze. Opowieść o szulerach", czyta Krzysztof Wakuliński - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
14'58 Włodzimierz Bolecki "Chack. Gracze. Opowieść o szulerach", czyta Krzysztof Wakuliński - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
13'58 Włodzimierz Bolecki "Chack. Gracze. Opowieść o szulerach", czyta Krzysztof Wakuliński - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej
Audio

Kim był Chack? Nie sposób odnaleźć go na kartach historycznych opracowań i podręczników. Wiadomo jedynie, że Chack, czyli Ignacy Chadźkiewicz vel Chodźkiewicz, istniał naprawdę. Wiedzieli o nim nawet Mickiewicz i Słowacki, ale z biegiem lat historia zapomniała o Chacku. A była to postać nietuzinkowa – uchodził za mistrza karcianych szulerów i polskiego Casanovę. Jak wieść niosła, był agentem targowiczan, carskiej Rosji, Francji, a także … generałem policji w Neapolu. Włodzimierz Bolecki, znany krytyk i historyk literatury, postanowił wydobyć go z cienia i uczynić główną postacią swej powieści. Jednak w tym wielowątkowym i polifonicznym utworze bohaterów jest wielu i nic nie jest takie, jakim się wydaje…

"Chack" to powieść o ludziach uwikłanych w wielką historię, o wzniosłych hasłach i pięknych ideach, a równocześnie o towarzyszących im na każdym kroku niskich pobudkach i szkaradnych postępkach. Przez niemal każdą stronę przewija się korowód arcyciekawych postaci – są tu zwolennicy reform i Konstytucji 3 maja, ale przede wszystkim są targowiczanie, między którymi porusza się, czasem na pierwszym planie, czasem w tle, tytułowy bohater Chack.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 22-26.10.2018

Godzina emisji: 10.45

materiały prasowe Wydawnictwa Literackiego/bch/pg

Zobacz więcej na temat: Włodzimierz Bolecki literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bunt? Eksperyment? Zmiana świata? Paradoksy awangardy

09.02.2018 16:00
- Chyba chętniej mówimy o awangardach niż o jednej awangardzie - przypominał dr Jakub Kornhauser w audycji poświęconej trudnemu, jak się okazuje, do jednoznacznego zdefiniowania zjawisku awangardy.
Wystawa Miejska rewolta. Awangarda w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie
Wystawa "Miejska rewolta. Awangarda w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie"Foto: Tomasz Gzell/PAP
Posłuchaj
31'16 Bunt? Eksperyment? Zmiana świata? Paradoksy awangardy (Spotkania po zmroku/Dwójka)
więcej

karuzela.jpg
Trzech fenomenalnych anarchistów

Rok 2017 był obchodzony m.in. pod hasłem stulecia awangardy w Polsce. W Dwójce zastanawialiśmy się, czy współcześnie samo pojęcie awangardy potrafimy zrozumieć, co z niej pozostało żywe przez te minione sto lat aż do dziś.

- To jest termin, która ma co najmniej dwie różne definicje - mówił prof. Włodzimierz Bolecki, przywołując zarówno znaczenie szersze ("ogół wszystkich kierunków artystycznych, które określały się lub były określane jako nowa sztuka"), jak i węższe, odnoszące się do zjawisk z 1. poł. XX w.

Prof. Wojciech Kudyba przypominał z kolei, że awangarda to również i teoria sztuki, i zbiór pewnych konwencji. Zaś dr Jakub Kornhauser zaznaczał, że awangarda może też oznaczać po prostu działalność eksperymentalną, antysystemową.

Co łączyło wszystkie nurty awangardowe 1. poł. XX w.? W jakim sensie awangarda stała się już tradycją? Czy każda sztuka, która podejmuje działanie eksperymentalne i ma w sobie element buntu, jest już awangardowa? A może jest tak, że sztuka w samej swojej istocie jest eksperymentem?

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: prof. Włodzimierz Bolecki, prof. Wojciech Kudyba i dr Jakub Kornhauser (literaturoznawcy)

Data emisji: 8.02.2018

Godzina emisji: 21.30

jp/mz

Czytaj także

Wacław Berent. Zapomniany diagnosta polskiej kultury

08.10.2018 11:45
- On był jednym z najtrudniejszych polskich pisarzy. Ceniący go Miłosz o powieści "Ozimina" powiedział, że powinna być przetłumaczona na język polski - mówił w dyskusji o genialnym przedwojennym pisarzu prof. Włodzimierz Bolecki.
Wacław Berent
Wacław BerentFoto: NAC
Posłuchaj
58'34 Wacław Berent. Zapomniany diagnosta polskiej kultury (Strefa literatury/Dwójka)
więcej

Gość audycji "Wybierał Dwójkę" podkreślił, że Berent pokazywał polską kulturę w stanie zapaści. - W "Fachowcu" opowiadał o auto zniszczeniu dokonanym przez jednostkę wskutek nie rozpoznania własnej drogi życiowej. Z kolei powieść "Próchno" jest przykładem ogromnego spustoszenia kulturowego, środowiskowego i personalnego w środowisku artystycznym.

Znawczyni twórczości Berenta dr Iwona Rusek zwracała uwagę na przesłanie jego wczesnej powieści "Fachowiec". - On uważał, że najważniejsza praca jaka stoi przed każdym człowiekiem to rozpoznanie tego, kim się jest, jakie się ma naturalne skłonności. Jeśli się ją dobrze wykona, to taka osoba będzie się w życiu spełniać i rozwijać.

W audycji dyskutowaliśmy, dlaczego Wacław Berent, cieszący się popularnością przed wojną, zniknął z czytelniczych radarów po roku 1944. Goście programu mówili, na czym polega wielkość, ale i trudność jego tekstów. Zastanawiali się też, na ile twórczość Berenta pozostaje aktualna, dla współczesnego czytelnika.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Prowadziła: Anna Lisiecka

Goście: profesor Włodzimierz Bolecki, profesor Dorota Kielak i dr Iwona Rusek

Data emisji: 30.09.2018

Godzina emisji: 18.00

bch/mko